Genel 24 AĞUSTOS 2010 / 15:10

Holografik videolu konuşma geliyor

Intel ve Nokia Finlandiya'da kurduğu merkezde yeni teknolojiler üzerinde çalışıyor.

Intel ve Nokia Finlandiya'da kurduğu merkezde yeni teknolojiler üzerinde çalışıyor.


Intel ve Nokia yeni teknolojiler üretmek için Finlandiya'nın Oulu Üniversitesi'nde ortak gelişim merkezi yaratıyor. Özellikle MeeGo işletim sisteminin kullanıldığı taşınabilir cihazlarda 3D ve diğer teknolojilerin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Kurulacak laboratuarlarda yeni bir açık kodlu 3D uyumlu Linux işletim sistemleri üzerinde çalışılacak. Ayrıca gelişim merkezinin hedefleri arasında -belki de en heyecan verici kısmı- Star Wars filminde gördüğümüz hologram teknolojisini hayata geçirmek yatıyor.

Nokia'nın teknolojiden sorumlu tepe yöneticisi Rich Green de 3D teknolojisinin taşınabilir cihazlardaki kullanıcı tecrübelerini değiştirebileceğine inanıyor.

Videolu aramaların ilerleyen zamanlarda daha çok rağbet göreceğine inanan Nokia, holografik video aramalarını geliştirmek için çalışmalara başlanacağını duyurdu.

Hologramlar ilk olarak 1947 yılında Macar asıllı Britanyalı fizikçi Dennis Gabor tarafından keşfedilmişti. Gabor daha sonra bu çalışmasıyla Nobel ödülüne de hak kazanmıştı.

Şu ana kadar MeeGo destekleyen tek akıllı telefon Nokia N900. Ancak Asus, HP, Dell, MSI ve Acer gibi markalar netbooklarında MeeGo 1.01 işletim sistemine yer veriyor.