Genel 05 OCAK 2009 / 12:56

Hızlı trende yolculu test sürüşü Şubat’ta başlıyor

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Ankara-Eskişehir hızlı treninin yolculu test sürüşlerine en geç Şubat sonunda başlanacağını söyledi.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Ankara-Eskişehir hızlı treninin yolculu test sürüşlerine en geç Şubat sonunda başlanacağını söyledi.


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bugün düzenlediği basın toplantısında, Ulaştırma Bakanlığın’ın 2008 faaliyetlerini değerlendirdi. Ankara-Eskişehir hızlı treninin test sürüşlerinin tamamlandığını ifade eden Yıldırım, altyapısı tamamlanan Ankara-Konya hızlı treninin de 2010 yılında hizmete gireceğini açıkladı.

Birinci etabının ihalesi gerçekleştirilen Ankara-Sivas hızlı tren hattının yapımına başlandığını anımsatan Yıldırım, Bakü-Kars-Tiflis Demiryolu Projesi’nin inşaatının sürdüğünü belirtti. Hızlı tren setlerinin ikisinin geçen yıl Türkiye’ye geldiğini kaydeden Yıldırım, 10 hızlı tren setinin daha bu yıl sonuna kadar teslim alınacağını ifade etti.

Yıldırım, demiryolunda yük taşımacılığında yüzde 43, yolcu taşımacılığında ise yüzde 10 artış sağlandığını, geçen yıl 264 hemzemin geçidin kontrollü hale getirildiğini bildirdi. Kardemir’de geçen yıl 64 bin ton ray üretildiğini, artık traverslerin de Türkiye’de imal edildiğine değinen Yıldırım, TÜLOMSAŞ-General Electric işbirliğiyle dizel lokomotif üretileceğini, bu üretimde yüzde 51 yerli malzeme kullanılacağını açıkladı.

Sakarya ve Eskişehir’in demiryolu araçları üssü haline geldiğini belirten Yıldırım, fabrikalar ve limanları ana demiryolu hatlarına bağlamayı hedeflediklerini anlattı. Yıldırım, bilet ücretlerinin maliyetle başabaş olacağını ifade ederken, “Hızlı tren kendi kendine dönen bir anlayışla çalışacak” dedi.