Genel 03 KASIM 2010 / 14:48

Hız limiti yükselince yarasalar yaşama tutundu

Rüzgar türbinlerinin çalışma eşiği 11 mile çıkınca yarasaların ölüm oranı yüzde 93 azaldı.

Rüzgar türbinlerinin çalışma eşiği 11 mile çıkınca yarasaların ölüm oranı yüzde 93 azaldı.


Rüzgar enerjisinden faydalanmak için kurulan dev rüzgar türbinleri, her ne kadar çevreci enerji üretiminin en güzel örneklerinden biri olsalar da uzun zamandır kuruldukları bölgede kuşların ve yarasaların ölümlerine neden olarak ekosistemi bozdukları gerekçesiyle eleştiriliyorlardı. Konuyla ilgili detaylı bilgi için bu adresi ziyaret etmek mümkün.

Yön bulmak için kullandıkları akustik seslerle sürekli hareket halindeki türbin kanatlarını algılamakta zorlanan yarasalar, sık sık bu kanatlar tarafından biçilmekten bir türlü kurtulamıyordu. Bu soruna çok basit bir çözüm, Amerika'nın Teksas eyaletinde deney yapan Yarasaları Koruma Derneği'nden geldi. Normalde rüzgar türbinleri, 8-9 mil hızında bir rüzgar estiğinde çalışmaya başlıyor. Derneğin çalışmalarına göre rüzgar türbinlerinin çalışmaya başlamak için ihtiyaç duyduğu rüzgar hızını saatte 11 mile yükseltmek, yarasaların türbinlere yakalanma riskini yüzde 93 oranında azaltıyor.

Bu uygulamayla toplam enerji üretimindeki değişimin ise yüzde 1'den az olduğu ifade ediliyor.

Çalışmanın detaylarını bu adreste bulabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun