Genel 26 KASIM 2010 / 13:08

Hindistan ve Türkiye BT alanında birlikte ne yapabilir?

Bu sorunun cevabını bulmak üzere TÜBİSAD ve NASSCOM temsilcileri bir araya geldi.

Bu sorunun cevabını bulmak üzere TÜBİSAD ve NASSCOM temsilcileri bir araya geldi.


Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA), Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) ve Hindistan Ulusal Yazılım ve Hizmet Şirketleri Birliği (NASSCOM) yönetim kurullarını bir araya getirmek ve bilişim teknolojisi alanında iki ülke arasındaki olası iş birliği fırsatlarını görüşmek üzere bir toplantı düzenledi.

TYDTA'nın ev sahipliği yaptığı toplantıya İnternet Protokolü (IP), ticari markalar ile çerçeveler üreten Hindistan IT-BPO endüstrisinin bir parçası olan şirketleri temsil eden ve ülkenin ulusal rekabetini devam ettiren, CEO düzeyinde 25 NASSCOM yönetim kurulu üyesi ve TÜBİSAD yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Hindistan'da IT-BPO büyüklüğü 60 milyar dolara ulaştı

ISPAT Kıdemli Proje Direktörü Veyis Toprak'ın sunumuyla başlayan toplantıda, öncelikle Türkiye'ye yatırım yapmanın cazip yönleri ve yatırımcılara Türkiye'nin sunabileceği olanlar anlatıldı.

Toprak'ın ardından söz alan NASSCOM Başkanı Som Mittal, şunları söyledi: "Hindistan IT-BPO (BT ve İş Süreçlerinde Dış Kaynak Kullanımı) endüstrisi, on yıl kadar kısa bir süre içinde kendini yeniden keşfetti. Hindistan'da 60 milyar ABD dolarını aşan toplam geliri ve 2,3 milyon çalışanıyla bu endüstri, Hindistan'ın GSYİH (Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla) ve ihracatına büyük katkı sağlamaktadır. Günümüzde küresel bir iletim modeli oluşturmaya yoğunlaşan Hindistan, bu sektör için ekosistem imkânı sağlayan ülkelerle ortaklık kurmaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında Hint-Türk iş birliği kurmak için TYDTA ve TÜBİSAD ile etkin bir diyalog başlatmış olmaktan mutluluk duyuyoruz."

Türkiye'de 2023 BT iş hacmi hedefi 160 milyar dolar

Türk bilişim teknolojisi sektörünün, yaklaşık 100 bin çalışanı bulunduğunu ve 30 milyar ABD doları seviyesinde iş hacmine sahip olduğunu belirten TÜBİSAD Başkanı Turgut Gürsoy da olası iş birlikleri hakkında şunları sözledi: "2023 yılı itibarıyla bu hacmin 160 milyar ABD dolarına, nitelikli çalışan sayısının ise bir milyona ulaşması hedefleniyor. Türkiye'nin genç nüfusu, gelişmiş finans ve telekom sektörleri, küresel bilişim teknolojisi şirketleri için büyük fırsatlar sunuyor. Hindistan, dünya çapındaki başarı öyküleriyle  birlikte son yıllarda ilgi odağı haline geldi. Diğer taraftan Türkiye de, giderek güçlenen ekonomisi sayesinde bölgesinde ilgi merkezi haline geliyor. Bu toplantı, iki ülkenin birbirlerinin bilişim teknolojisi sektörlerini daha yakından tanımları ve bu sayede iş birliği fırsatlarını araştırmaları açısından önemli bir adım olacaktır."

Birliktelikte büyük potansiyel var

Hindistan IT-BPO sektörünün tanıtıldığı ve iş birliğine yönelik fırsatların müzakere edildiği toplantı, 25-28 Kasım tarihleri arasında İstanbul'da yıllık danışman kurulu toplantısı düzenleyen NASSCOM ile bazı önemli fırsatlar yaratmayı hedefliyor. 1200'ün üzerinde üyesi bulunan NASSCOM'un 250'sinden fazlasını ABD, İngiltere, AB, Japonya ve Çin merkezli küresel şirketler oluşturuyor.

Bilişim teknolojisi alanında faaliyet gösteren bu şirketler arasında Hindistan'ın en büyük şirketlerinin yanı sıra, yabancı şirketler, KOBİ'ler ve başlangıç aşamasındaki şirketler yer alıyor. Söz konusu şirketlerin faaliyet alanları arasında yazılım geliştirme, yazılım hizmetleri, yazılım ürünleri, danışmanlık hizmetleri, Ar-Ge hizmetleri, ITeS-BPO hizmetleri, e-ticaret ve web hizmetleri, mühendislik hizmetleri, animasyon ve oyun gibi konular bulunuyor.

NASSCOM'un üye şirketleri, Hindistan'da Hint bilişim teknolojisi endüstrisi gelirlerinin yüzde 95'ten fazlasını oluşturuyor ve iki milyondan fazla profesyonele istihdam sağlıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun