Genel 16 ŞUBAT 2012 / 18:24

Hindistan sansüre koşuyor

Hindistan Bilgi Teknolojileri Bakanı Kapil Sibal, Hindistan’ın sosyal medya sitelerini sansürlemeyeceğini belirtti ama internet şirketlerinin ülke kanunlarına uyması gerektiğini de eklemeden geçmedi.Sibal, hükümetin ‘utanç verici içeriğin internette görünmemesi’ için bazı talimatları ortaya koyacağını söylemişti. İnternet şirketleri ise içeriği önceden filtrelemenin mümkün olmadığını belirtiyor. Ama Facebook ve Google bir süre önce yaptıkları açıklamada, çeşitli şikayetler aldıktan sonra içeriği kaldırdıklarını bildirmişti. Söz konusu şirketler, davalarla karşı karşıya olan önde gelen internet oyuncuları arasında yer alıyor. Bu arada, hakimler de saldırgan içeriği kaldırmayı başaramayan siteleri engelleme tehdidinde bulundu.

AFP’ye konuyla ilgili bir açıklama yapan Sibal ise şunları söyledi:

“Bir kez daha vurgulamak isterim ki, Hindistan’da hiçbir hükümet sosyal medyayı sansürlemeyecektir. Ben asla böyle bir sansür istemedim ve hiçbir hükümet de bunu yapmak istemez. Ama aynı basılı ve elektronik medyada olduğu gibi, onların da ülke kanunlarına uyması gerek.”

Delhi’de bir mahkeme geçtiğimiz ay dini duyarlılığı korumak için gerekli adımları atmakta başarısız olan siteleri kapatma tehdidinde bulunmuştu. Delhi Yüksek Mahkemesi, Facebook ve Google India’dan ‘web sayfalarından uygunsuz materyalleri bulma ve bunları kaldırma imkanı verecek bir mekanizma geliştirmelerini’ ya da ‘Çin’deki gibi bu tarz sitelerin hepsini engelleyeceklerini’ bildirmişti. Facebook ve Google da, mahkemenin direktiflerini uyguladıklarını, bu tarz materyalleri kaldırdıklarını açıkladı.

Toplum huzurunu bozan içerik barındırıldığı iddia edildi

Bu iki site, Yahoo ve Orkut’un da arasında yer aldığı, Delhi’de mahkemede hakkında ‘toplum huzurunu bozan içeriği barındırmakla’ suçlanan ve dava açılan 21 internet şirketi arasında bulunuyor.

İnternet şirketlerine göre, dünyanın dört bir tarafında milyarlarca insan tarafından gönderilen içeriği önceden denetlemek mümkün değil. Google, bu isteğin aynı zamanda konuşma ve fikir özgürlüğüne karşı olduğunu da belirti. Facebook ise insanların rahatsız edici içeriği raporlamasını sağlayan uygulamalarının zaten var olduğunu söyledi.

Aralık ayında açıklama yapan Sibal, amacını rahatsız edici materyalin asla yüklenmemesini sağlamak’ olarak özetlemiş, konuyla ilgili talimat ve mekanizmalar geliştireceklerini de eklemişti. Sibal, şirketlerin bu görüntülerin siteye nereden yüklendiği ve bunu kimin yaptığına dair bilgileri de vermek zorunda olduğunu bildirmişti. Sibal’in bu sert tepkilerine yol açan ise Başbakan Manmohan Singh ve Kongre Başkanı Sonia Gandhi ile ilgili olumsuz görüntülerle, Mekke’de domuzları gösteren fotoğraflar olmuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun