Genel 17 EKİM 2008 / 10:33

Hindistan'da dokunmatik telefonlar için tuşa basma zamanı

Dünyanın önde gelen cep telefonu pazarlarından Hindistan'da dokunmatik ekranlı modellerde rekabet hız kazandı.

Dünyanın önde gelen cep telefonu pazarlarından Hindistan'da dokunmatik ekranlı modellerde rekabet hız kazandı.


Economictimes.indiatimes.com'da yayınlanan habere göre, büyük cep telefonu markaları Hindistan cep telefonu pazarında daha büyük pay elde edebilmek için birbiriyle yarışıyor. Dokunmatik telefonlar şu an 4 bin rupiden (120 YTL) alıcılara ulaşıyor. Bu telefonlar ayda 10 milyon telefonun satıldığı Hindistan cep telefonu pazarında aslında pek de büyük bir pay taşımıyor. Bir çok cep telefonu üreticisi fiyatları ortadan yükseğe değişen dokunmatik telefonları popüler hale getirmek için uğraşıyor. LG GSM Mobile İş Grubu Başkanı Anil Arora, “iPhone, tüketicilerin dokunmatik telefonlara olan ilgisini büyük ölçüde artırdı” diyor. Ocak 2009 itibariyle dokunmatik telefonların Hindistan pazarında yüzde 3’lük pay elde edeceği tahmin ediliyor. LG Mobile, fiyatları 10 bin - 20 bin rupi (300-600 YTL) arasında değişen 4 dokunmatik telefonuna ek olarak, Aralık ayında 2 yeni model daha sunmayı planlıyor. Nokia, Kasım ayında ilk dokunmatik telefonu Nokia 5800’ü; İngiliz cep telefonu üreticisi Meridian Mobile da altıncısını piyasaya sunacak.


HTC Mobiles Ülke Müdürü Ajay Sharma, dokunmatik telefonların geleceğin trendi olduğunu, üreticilerin dokunmatik telefon satışlarından cihazın yüzde 10 - 20'si kadar kâr elde ettiğini söyledi. 2009 yılında Hindistan cep telefonu pazarında 1 milyon adet dokunmatik telefon bulunacağı belirtildi. Yüksek kârlılığı ve büyüyen popülaritesi ile dokunmatik telefonlar, Ar-Ge şirketlerinin de yeni gözdesi. Tuşlu telefon satışlarına odaklanan bu tip şirketler bile yeni telefonlar sunmaya, dokunmatik telefon portföylerini düzenlemeye başladı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun