Genel 09 TEMMUZ 2009 / 11:42

Hidrojenle çalışan otomobilleri, ürin kurtaracak

Hidrojenle çalışan otomobiller, yakıt ihtiyacını hayvan idrarı bileşenlerinden sağlayabilecek.

Hidrojenle çalışan otomobiller, yakıt ihtiyacını hayvan idrarı bileşenlerinden sağlayabilecek.


Hidrojenle ilgili problemlerden biri, moleküllerinin doğada rahat ayrıştırılamaması. Hidrojeni, diğer bileşen atomlarından ayırmak çok da kolay olmuyor. Bu ister doğal gaz olsun, ister su. Enerji uzmanları, hidrojen kullanan otomobillerin enerji dengesi konusunda endişeli.


Ohio Üniversitesi araştırmacılarından Geraldine Botte, (NH2)2CO'yu, bilinen adıyla üreyi oksidize etmek için nikel tabanlı elektrotlar kullandı. Bilgi vermek gerekirse üre, hayvan idrarının başlıca bileşenlerindendir. Ürenin dört hidrojen atomu nitrojene, hidrojenin su moleküllerindeki suya olan ihtiyacından daha az ihtiyaç duyduğu için, bu atomları ayırmak daha az enerji gerektiriyor. Suyu ayrıştırmak için 1.23 volt gerekirken, üre hücreye 0.37 volt enerji uygulaması yetiyor. Kulağa nasıl geliyor?

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun