Genel 04 OCAK 2010 / 10:28

Hidrojen teknolojisine geçiş için henüz erken

Araştırmaya göre hidrojen teknolojisi şimdiki haliyle dünyaya fosil yakıtlardan daha çok karbon salıyor.

Araştırmaya göre hidrojen teknolojisi şimdiki haliyle dünyaya fosil yakıtlardan daha çok karbon salıyor.


Elektrikle çalışan araçların yanında önemli bir alternatif olarak öne çıkan hidrojenli arabaların, şu anki teknolojiyle üretildiğinde kullanım süresi boyunca benzinli eşdeğerlerinden daha çok karbon izi bırakacağı öne sürüldü.Kaliforniya Üniversitesi'nden Ryan McCharty adlı araştırmacının önderliğinde gerçekleştirilen "Determining marginal electricity for near-term plug-in and fuel cell vehicle demands in California: Impacts on vehicle greenhouse gas emissions" başlıklı araştırmanın sonuçlarına göre, hidrojeni yakıt olarak kullanılan araçlar benzinli eşdeğerlerinden daha fazla karbon salınımına neden oluyorlar.

Fakat burada McCharty hidrojeni işe yaramaz bir alternatif olarak göstermek yerine, sadece hidrojeni yakıt olarak kullanan teknolojilerin bugün için yeterince olgunlaşmadığını vurguluyor.

Araştırmada daha çevreci bir ulaşım için en yakın alternatifin ise elektrikle çalışan araçlar olduğunun altı bir kez daha çiziliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun