Genel 08 ARALIK 2008 / 10:23

Hidrojen için yeni kaynak deniz

2010 yılında İstanbul’da yapılacak olan Hidrojen Konferansı'nda denizden hidrojen üretimi konuşulacak.

2010 yılında İstanbul’da yapılacak olan Hidrojen Konferansı'nda denizden hidrojen üretimi konuşulacak.


Ekonomik yoldan hidrojen üretimi konusunda çalışmaların devam ettiği son yıllarda tartışılan alternatiflerden biri de denizden hidrojen üretilmesi. Bu konuda geçtiğimiz günlerde Haliç Üniversitesi Mecidiyeköy Yerleşkesi’nde yapılan “Deniz Suyundan Hidrojen Üretimi” konulu uluslararası çalıştayda  bu konu değerlendirildi.


Uluslararası Hidrojen Enerjisi Teknolojileri Merkezi (UNIDO-ICHET) Genel Direktörü Dr. Mustafa Hatipoğlu, hidrojen gazının farklı yöntemlerle elde edilebildiği gibi su, güneş enerjisi veya onun türevleri olarak kabul edilen rüzgar, dalga ve biyokütle ile de üretilebildiğine dikkat çekti. Hatipoğlu, mevcut koşullarda hidrojenin diğer yakıtlardan yaklaşık üç kat pahalı olduğunu ve yaygın bir enerji kaynağı olarak kullanılmadığını dile getirerek, hidrojen enerjisinin yaygın olarak kullanılmasının, üretimindeki maliyetleri düşürecek teknolojiklerin geliştirilmesine bağlı olduğunu belirterek, “Türkiye’nin, deniz suyunda inanılmaz bir kaynağa sahip olduğunu" dile getiren Hatipoğlu, "ancak bu kaynağın sadece balıkçılıkta ve ulaşımda kullanılmasının üzücü. 2010 yılında İstanbul’da yapılacak olan Hidrojen Konferansı öncesinde uzmanların İstanbul’da bir araya gelmesinin Türkiye için önemli. Zaten sınırlı olan içme suyu kullanımının yerine deniz suyunun hidrojen enerjisi üretiminde kullanılabilmesinin büyük önem taşıyor. Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye, bu avantajını iyi değerlendiremiyor” dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun