Genel 24 AĞUSTOS 2009 / 14:23

Hibrid ve elektrikli araçlar için yeni girişim

Samsung SDI ve Bosch ortak girişimiyle hibrid ve elektrikli araçlarda kullanılacak lityum-iyon pilleri geliştirmeyi ve üretmeyi amaçlamayan SB LiMotive, BMW için üretime başlıyor.

Samsung SDI ve Bosch ortak girişimiyle hibrid ve elektrikli araçlarda kullanılacak lityum-iyon pilleri geliştirmeyi ve üretmeyi amaçlamayan SB LiMotive, BMW için üretime başlıyor.


Samsung SDI ve Bosch ortak girişimi SB LiMotive, BMW'ye lityum-iyon pil hücreleri üretecek. Alman otomobil üreticisi BMW, "Megacity Vehicle" (Megakent Taşıtı) projesinin bir parçası olarak geliştirilen ilk elektrikli otomobile pil hücrelerini yerleştiriyor. BMW, bu bağlamda beş yıl içerisinde seri üretime geçmesi planlanan sıfır emisyonlu taşıtlar için şimdiden hazırlıklara başlıyor.

Pil üretimi konusunda ortaklığın bir tarafını oluşturan Samsung SDI, halihazırda laptoplarda, cep telefonlarında ve el aletlerinde kullanılmak üzere geniş yelpazede lityum iyon pilleri üretiyor. Güç elektroniği, elektrikli motorlar, aktarma organları ve DC/DC konvertörler alanında geniş çaplı bir teknik bilgiye sahip olan Bosch ise kendi adına lityum iyon teknolojisini otomobilin genel konseptine entegre etmek için kapsamlı sistem kabiliyetiyle katkıda bulunmaya devam ediyor.

Konuyla ilgili olarak görüş bildiren BMW AG kurulu başkanı Norbert Reithofer:"Megakent taşıtının seri üretimine giden yolda verilecek karar, önemli bir dönüm noktası. Taşıtın menzilini ve performansını belirlediği için elektrikli bir taşıtta pil, kilit bir bileşen. SB LiMotive'de bize var olan en iyi teknolojiyi sunan, Alman otomotiv kabiliyetini Kore'nin pil ustalığıyla birleştiren bir tedarikçi bulduk." dedi.

SB LiMotive Başkanı, Young Woo Park: "Şu andan itibaren 2013'e kadar hibrid ve elektrikli otomobiller için lityum iyon hücreleri ve pil sistemleri geliştirmek ve üretmek için 500 milyon ABD doları yatırım yapacağız." ifadesiyle geleceğe dair planlarını dile getirdi. SB LiMotive Başkan Vekili Dr. Joachim Fetzer ise: "Dünya çapındaki bütün pazarların önde gelen hücre ve pil sistemi tedarikçisi olarak hızlı bir şekilde kendimizi kanıtlamayı amaçlıyoruz. 2020 yılında yeni üretilecek 100 milyon taşıtın içinde altı milyon hibrid taşıta ek olarak üç milyon elektrikli ve plug-in hibrid otomobil görmeyi umut ediyoruz." diye konuştu.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun