Genel 18 EYLÜL 2008 / 08:50

Hewlett-Packard, üç yıl içinde 24 bin 600 kişiyi işten çıkaracak

HP, EDS’nin satın alımından sonra ekibe katılan 24.600 çalışanı yani küresel işgücünün yüzde 7,5’ini üç yıllık bir süreçte işten çıkarmayı planlıyor.

HP, EDS’nin satın alımından sonra ekibe katılan 24.600 çalışanı yani küresel işgücünün yüzde 7,5’ini üç yıllık bir süreçte işten çıkarmayı planlıyor.


HP bu yeniden yapılanma süreci sonunda yıllık 1,8 milyar dolar tasarruf etmeyi hedefliyor. Ancak herkesin bu konuya HP kadar sıcak baktığını söylemek mümkün değil.


Örneğin İngiltere’nin en büyük sendikası Unite, HP’nin bünyesine kattığı teknoloji servis sağlayıcısı EDS’yi yeniden yapılandırmasına karşı çıktı. Unite Resmi Yöneticisi Peter Skyte, yapılandırma programının detaylı planını öğrenmek istediklerini söylediler. Ek olarak, mevcut işgücünün yeniden gruplandırılmasını ya da yeni alanlara yönlendirilmesini istedi.


HP, bilgi teknolojileri hizmet sağlayıcısı Electronic Data Systems’ı (EDS) beş ay önce 13,9 milyar dolara satın almıştı. Birleşme organizasyonu kapsamında geçici işten çıkarmalar bekleniyordu, ancak işgücünün yüzde 7,5’i gibi büyük bir bölümün işten çıkarılması analistler için de sürpriz oldu.


HP bu büyük değişimi, EDS’yi yeniden yapılandırma, daha etkin hale getirme çabalarının ve büyümeye yapılacak yatırımların bir parçası olarak gördüğünü söylüyor. İşten çıkarımlar Amerika ağırlıklı olacak. Ayrıca HP’nin Belfast, Birmingham, Bracknell, Bristol, Derby, Erskine, Londra ve Warrington’daki ofislerini kapsayacak.


Şirket konu ile ilgili olarak sendika yetkilileri ve işçi temsilcileri ile görüşecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun