Genel 28 ARALIK 2015 / 10:59

Her yüzeyde gidebilen uçan kaykay gerçek oldu

Geleceğe Dönüş'ün yüzeyden bağımsız kaykayı nihayet gerçek oldu. Fakat ufak tefek farklılıklar var tabii...

Geleceğe Dönüş'te gördüğümüz en güzel teknolojilerden biri elbette ki uçan kaykaylar. Her yüzeyde, havada bir miktar yükselmiş bir şekilde hareket edebilen bu uçan kaykaylar, sürtünmenin neredeyse sıfır olması sebebiyle son derece hızlı da hareket edebiliyorlar.

Bugüne kadar yapılan uçan kaykay denemelerinde pek çok firma manyetik alanı ve özel bir zemini kullanıyor. Lexus'ün hazırlamış olduğu uçan kaykay da aynı şekilde. Uçabilmesi için özel bir zemine ihtiyaç duyan Lexus uçan kaykay gelecekte bu zeminlerin daha yaygın bir hale gelmesiyle belki kullanılabilir. Fakat bize hala "her zeminde giden" bir uçan kaykay lazım. "Bu eksiği" gören Arca, ArcaBoard isimli uçan kaykayıyla karşımıza çıkıyor.

Manyetik alan yaratmak yerine hava akımı oluşturma yöntemiyle yükselen ArcaBoard, üzerinde 36 tane minik ama güçlü pervane bulunduruyor. Bu pervaneler üstten aldığı havayı aşağıya üflerken kaykayın da yükselmesini sağlıyor. Hava akımını yaratan pervaneler kaykayın sağ ve sol tarafına yerleştirilirken, orta iç kısmında bir batarya yığını bulunuyor. Ürünün toplam 272 beygir güce sahip oldğu belirtiliyor. Apple-vari anlatımlı videoyu izlemenizi tavsiye ediyoruz:


Özel bir dengeleme sistemi bulunuyor olsa da videodaki denemelere bakarak çok iyi çalıştığını söylememiz şu aşamada pek de mümkün değil. Ayrıca uçan kaykayla hareket edilebildiğini de göremiyoruz. Yükselip alçalıyor, havada süzülüyor, kendi çevresinde dönüyor ama ilerlemiyor. Diğer taraftan bu kadar güçlü hava akımının yarattığı gürültüyü de duymak isteriz doğrusu. Kaykayın üstündeki hava deliklerinin birine ayağımız dokununca büyük ihtimalle denge konusunda ciddi bir sıkıntı çıkarıyor olması gerek.

Ürünün fiyatının 19.900 dolar olduğu belirtilirken ayrı satılan şarj ünitesi ise 4.500 dolar olarak belirlenmiş. Ne dersiniz? Fiyat performans oranı harika değil mi?

Video nedense bana şunu hatırlattı:
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun