Genel 11 EKİM 2009 / 07:57

Hedef bireysel sağlık hizmetleri

Bilişim Zirvesi ’09’un ikinci gününde gerçekleşen ana oturumlardan biri e-Sağlık/Tele Sağlık Konferansı oldu.

Bilişim Zirvesi ’09’un ikinci gününde gerçekleşen ana oturumlardan biri e-Sağlık/Tele Sağlık Konferansı oldu.


Kamudan özel sektöre sağlık sektörünü buluşturan konferansın açılış konuşmasını T.C. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ekrem Atbakan yaptı. Sağlık Bakanlığı’nın çalışmaları hakkında bilgi veren Atbakan, bireysel sağlık hizmetlerinin önemine dikkat çekerek; “Önümüzdeki en büyük hedef bizzat vatandaşların sağlık hizmeti alırken kullanabilecekleri; aldıkları hizmetin kalitesini yükseltecek bireysel sağlık hizmetlerinin geliştirilmesidir. Bu konuda bir yasa tasarısını bakanlık olarak hazırlayarak Başbakanlık’a göndermiş durumdayız” dedi. Sağlık Net Projesi’nin ikinci fazındaki gelişmelere değinen Atbakan, “2010, e-sağlık konularında bir atılım yılı olacak” dedi.

Dünyada sağlık sektörünün hızlı bir değişim sürecinde olduğunu vurgulayan Microsoft Dünya Sağlık Direktörü Bruce Greenstein, günümüzde sağlık sisteminin proaktif olarak hareket ederek bireylerin sağlıklı kalmasını sağlamak yerine; hastalanmış olan bireyleri iyileştirme üzerine kurulu bir yapıya sahip olduğunu belirtti. Sağlık sektöründe yer alan tüm taraflar için koşulların her geçen gün zorlaştığını belirten Greenstein, hastalık türlerinin arttığına diğer taraftan bireylerin sağlık kuruluşlarından beklentilerinin de yükseldiğine dikkat çekti. Greenstein, diğer yandan kaliteli sağlık çalışanı istihdam etmenin zorluğunu ve önemini vurguladı.

Oracle e-Sağlık Avrupa, Orta Asya ve Afrika Başkan Yardımcısı Münir İsmet de sağlık sektöründeki zorluklara dikkat çekerek, elektronik sağlık kayıtlarının önemini belirtti. Genişleyen talep, artan maliyetler ve yükselen müşteri beklentilerinin sektörel zorluklar yarattığını belirten İsmet, bu zorlukların sağlıkta önemli değişiklikleri beraberinde getirdiğini ifade etti. Bu noktada devletlerin çalışan bir sağlık altyapısı oturtmaya çalıştıklarını belirten İsmet, ulusal elektronik sağlık sisteminin gerekliliklerini de dile getirdi. Hastaların ve hizmet sağlayıcılarının sistem içinde doğru tanımlanması gerektiğinin altını çizen İsmet, Avrupa ve diğer ülkelerdeki gelişmelerden de örnekler verdi.

Gelecekte, bireyler kendi sağlığının kontrolörü olacak

e-Sağlık/Telesağlık Konferansı’nda gerçekleştirilen oturumlardan biri de “Entegre bireysel sağlık hizmetlerinde teknolojinin yeri” başlıklı oturum oldu. TÜBİSAD Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Göksal’ın oturum başkanlığını yaptığı panelde, Intel Türkiye Kamu ve Sağlık İş Geliştirme Direktörü Dr. Cenk Tezcan, Turkcell Sağlık İş Geliştirme'den Habibe Açık, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Harun Kaya, Acıbadem Sağlık ve Hayat Sigorta Genel Müdürü Dr. Ömer Karahan, Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Özgür Turgay, Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü Tele Sağlık Merkezi İletişim Görevlisi Taner Toksoy, Eczacıbaşı Sağlık Hizmetleri Evde Bakım Merkezi Müdürü Dr. Tuncay Selvi ve Memorial Sağlık Grubu Bilgi Sistemleri Koordinatörü Yasin Keleş konuşmacılar arasında yer aldı.

Sağlık hizmetleri tüketicisinin bilinçli yapısıyla değişen profiline dikkat çekilen panelde, sağlık hizmetlerinin bireylerin kendi kendilerini kontrol altına alabildikleri kişiselleştirilmiş bir yapıya dönüştüğü vurgulandı. Nanoteknoloji ile küçülen cihazların evlerde dahil olmak üzere bilgi akışının ana nokta olacağının belirtildiği panelde, önümüzdeki süreçte bu konuda farklı ürün ve çözümlerle karşılaşılacağı ifade edildi. Gelinen noktada işin kurumsal tarafının çözüldüğü ifade edilirken, bu çözümleri insanların yaşam alanlarına sokabilmenin gerekliliği vurgulandı. Gelecekte, herkesin evinde kurulacak sağlık istasyonları ve cep telefonlarına bütünleşik olan sağlık iletişim cihazlarının herkesin cebinde olacağı da belirtilirken, bugün inanılması zor görünen pek çok uygulama ile de iki yıla kadar karşılaşılacağı dile getirildi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun