Genel 13 KASIM 2009 / 09:59

HD televizyonu sevdik, HD yayını sevemedik

BTnet.com.tr'nin yaptığı ankette HD televizyonlara olan ilginin HD yayına yansımadığı ortaya çıktı.

BTnet.com.tr'nin yaptığı ankette HD televizyonlara olan ilginin HD yayına yansımadığı ortaya çıktı.


BTnet.com.tr'nin tüketicilerin HD yayınlara olan ilgisini ortaya koymak üzere düzenlediği anketin sonuçları belli oldu. Yaklaşık 3 bin kişinin cevapladığı anketin sonuçlarına göre evinde herhangi bir HD yayın paketi üyeliği olanların oranı yüzde 16 seviyesinde kaldı. Ankete katılanların yüzde 84'ü evinde HD yayın paketi olmadığını belirtti.

Anketi yanıtlayanların yüzde 11'i Digiturk Plus HD paketini tercih ederken, D-Smart ve Teledünya HD yayın paketlerini tercih edenlerin oranı her iki platform için de yaklaşık yüzde 3'te kaldı.

Anketten çıkan sonuç, evlerde HD uyumlu düz ekran televizyonların hızla yaygınlaşmasına karşılık HD yayın yapan paketlerin aynı ölçüde kabul görmediğini ortaya koyuyor. Bu aslında ilginç bir durum, çünkü HD yayınların net görüntü kalitesi ve çevresel ses gibi vaatlerinden faydalanabilmek için HD yayın kaynağına sahip olmak şart.

Bu durum, tüketicilerin çoğunun daha net görüntü kalitesi sağlamaktan öte daha büyük ekranlara sahip olmak ve sahip oldukları teknolojiyi geleceğe dirençli kılmak için HD televizyonları tercih ettiğini düşündürüyor. Bununla birlikte, Türkiye'deki HD yayın platformlarının hem ilk sahip olma, hem aylık üyelik ücretlerinin yüksek olması ve HD içeriğin yaklaşık yarım düzine kanalla sınırlı kalması da HD yayınların yaygınlaşmasının önünde önemli bir engel olarak yer almaya devam ediyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun