Genel 16 MART 2010 / 08:48

Haydi hep birlikte depremi tahmin edelim

Stanford Üniversitesi'nin 2008'de başlattığı deprem tahmin projesinin kullanıcı tabanı genişleme yolunda.

Stanford Üniversitesi'nin 2008'de başlattığı deprem tahmin projesinin kullanıcı tabanı genişleme yolunda.


Amerika'daki Stanford Üniversitesi'nin Quake-Catcher Network adını verdiği 2008 yılından beri yürürlükte olan projesi, nihayet başarı için gerekli olan kullanıcı tabanına erişmeye başladı. Bu proje, bugün birçok mobil cihaz ve dizüstü bilgisayar içinde yer alan ivmeölçerlerden gelen bilgileri toplama prensibiyle çalışıyor. İvmeölçerler, ani bir sarsıntı durumunda sabit diski korumaya almak veya cihazı farklı şekillerden kontrol etmek için kullanılıyor.

Projenin yapmaya çalıştığı şey, bu bilgileri bir araya toplayarak buradan bölgesel sarsıntıların şiddeti ve süresine dair bilgi toplamak. Bir veya birkaç ürünün sarsıntı kaydetmesi önemli değil ama, örneğin herhangi bir bölgede 5 bin algılayıcı birden aynı anda sarsıntı kaydederse merkezdeki ana bilgisayar bundan o bölgede bir deprem olduğu sonucu çıkarıyor ve bilgileri değerlendirmeye alıyor.

Tabii böyle bir sistemin çalışabilmesi için gönüllülerin bilgisayarına kurulacak bir yazılıma ihtiyaç var ve projenin başarısı ne kadar çok kişinin bu yazılımı bilgisayarında tuttuğuyla ilişkili. Aslında kullanıcı rakamları şimdilik pek iç açıcı değil. Örneğin en fazla kullanıcının olduğu yer olan Kaliforniya eyaletinde bile proje, 450 kullanıcıya ancak ulaşabilmiş. Fakat uzmanlar aynı bölgeden bu kadar kullanıcının bile test için yeterli olduğu görüşünde.

Umudumuz, şiddetli depremlerin dünya genelindeki sıklığını artırdığı şu günlerde projenin daha da verimli bir hale gelmesi yönünde. Bu arada bilgisayarınız 5 yıldan eski değilse, büyük ihtimalle sizin bilgisayarınızda da bir ivmeölçer yer alıyordur. Siz de bu programa dahil olmak isterseniz http://qcn.stanford.edu/index.php adresinden bilgi alabilir ve yazılımı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun