Genel 26 EYLÜL 2008 / 08:40

Hayatı kolaylaştıran sayısal platform

Şu anda Beta yayınındaki Attabot.com Web 2.0’ın imkanları ile arama motoru işlevlerini bir araya getiren bir web portali. Portalin kurucu ortağı Seyfi Erol ile yaptığımız söyleşide Attabot.com’un internet kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştıran özelliklerini öğrendik.

Şu anda Beta yayınındaki Attabot.com Web 2.0’ın imkanları ile arama motoru işlevlerini bir araya getiren bir web portali. Portalin kurucu ortağı Seyfi Erol ile yaptığımız söyleşide Attabot.com’un internet kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştıran özelliklerini öğrendik.


Attabot.com web portalini nasıl tanımlıyorsunuz?


Attabot’u hayatı kolaylaştıran sayısal platform olarak adlandırıyoruz. İnternette bilgi bulmak tabii ki önemli, ama Web 2.0 ile birlikte etkileşimli olduğu anda internet insanların daha fazla işine yaramaya başladı. Son on yıla baktığımızda internetin insanların hayatını en çok değiştirdiği yer insanları buluşturduğu işlevler. İnsanlar hayatlarını yeni tanıştıkları kişilerle zenginleştiriyorlar. İnternet de yeni insanlara ulaşmanın en kolay yolu. Attabot da arama motoru ile Web 2.0’ın etkileşimini birleştirme fikrinden ortaya çıktı. Bu fikir internetin geleceğinde olması gereken bir şey. Bu alanda dünyadaki ilk uygulama diyebiliriz. Attabot için üç yıl önce çalışmaya başladık. O zaman Amerika’da yaşıyordum. Ortağım Ömer Kurt ile birlikte fikri şekillendirmeye başladık. Birlikte başka bölümler ekledik. İnsanların günlük hayatlarında kullanabilecekleri, ayrıca bir çok internet aracını da içeren büyük bir portal projesine dönüştü. Üç ortaklı bir şirketimiz var. Şu anda şirketimizde on kişi çalışıyor ve tasarım, kod yazma ve testleri kendimiz gerçekleştiriyoruz. İnternetin olanaklarını kullanarak Amerika ve İstanbul’da ortaklaşa çalışıyoruz.


Attabot internet kullanıcılarına ne gibi avantajlar sağlıyor?


Attabot’da her kelime aradığınızda halihazırdaki Google sonuçlarını görüyorsunuz. Ortak Arama özelliği sayesinde ise o kelimeyi arayan kişileri gösteriyor. Bu belki de arama motoru fonksiyonundan  daha önemli.  İnsanlar hem profesyonel amaçla, hem de kişisel aramalarında birilerine ulaşıp işlerini daha çabuk halledebilecek ve o konuda uzman veya bilgi toplayan bir kişiye ulaşabilecekler. Attabot insanların en çok kullandığı fonksiyonları da sunmaya çalışıyor. Portaldeki AttaRez (Atta Results) dünyada hiç denenmemiş bir uygulama. Arayüzü de öyle. İnsan tabanlı arama motoru diyoruz. Aramalarınızın sonuçlarını kendi hesabınıza kaydediliyorsunuz. Kaydettiğiniz her sonuç profiliniz gizli olmak kaydıyla Attarez sayfasında sergileniyor. Bu sonuçlar ikle ilgili konulara da buradan kolayca ulaşabiliyorsunuz. Burada Attabot sadece platformu sağlıyor. Konuları insanlar seçiyor ve paylaşıyor.


Portale üye olduğunuzda Attabot.com uzantılı, diğer profillerle ortak çalışan bir e-posta hesabınız oluyor. Hesap sınırsız saklama kapasitesi ve POP3 desteği sunuyor. Attabot’ta her kullanıcı için bir web sayfası da oluşturuluyor. Bu sayfada yazılı her özelliği değiştirebiliyorsunuz. Bu sayede internette biri sizi aradığında hem Attabot hem de Google sonuçlarından bu sayfadaki bilgilere ulaşabiliyor. Her profil için de web sayfası oluşturulabiliyor. Böylece sosyal veya mesleki ilgileriniz ön plana çıkaran bir sayfa yapabilirsiniz.


Attabot’un bir avantajı da kurumların kendilerini temsil edebilmeleri. Portalde kurumsal bir hesap yaratabiliyorsunuz. Bireysel ile aynı özellikleri kullanarak birkaç dakikada şirketinizi internette tanıtabiliyorsunuz. İleride Attabot’ta ürün aranabildiği gibi ürün de satın alınabilecek. Attabot'ta ürün satacak firmalar için müşteri memnuniyeti sağlayacak ve yasal zorunlulukları bazı kriterlerimiz olacak.


Haber bölümü de Attabot’ta herkesin çok kullanacağı bir araç. İnternetteki haber başlıkları bir ekranda görüntülenebiliyor. Portalde Redhouse İngilizce – Türkçe ve TDK Türkçe sözlük var. Bu iki kuruluş ile anlaşma yaptık. Bir kelime aradığınızda otomatik olarak sözlük sonucu gösteriliyor. Başka bir sözlük sitesine gitmeden hem Google hem sözlük sonuçlarını görebiliyorsunuz.


Portalin hizmetlerinden yararlanmak için ne gibi işlemler yapmak gerekiyor?


Öncelikle tüm servislerin ücretsiz olduğunu belirteyim. Biz internette buna inanıyoruz. İnternet bir araçlar bütünü. İnsanların hayatlarını kolaylaştırmayı iddia ediyorsanız ücret talep etmeniz kolay değil. Attabot’a eğlenceli bir süreçte üye oluyorsunuz. İnternette bir profiliniz olması için tek ihtiyacınız olan şey kelimeler. Bu yüzden Attabot’a hesap açarken e-posta adresinizi ve isminizi girip bir hesap açıyorsunuz. Sonra dünyanızı oluşturmaya ve internette kelimelerinizle yer almaya başlıyorsunuz. Kelimeleri size biz seçtiriyoruz. Attabot'ta ikinci bir kişilik oluşturuyorsunuz. Yaşamda ne varsa hepsini önünüze sunuyoruz. Hava + su + toprak = yaşam diye düşündük. Hava sosyal yaşamınızı, su sevdiğiniz şeyleri, toprak ise mesleki yaşamınızı simgeliyor. Size uyanları seçip dünyanızı oluşturuyorsunuz. Attabot’u kullandıkça da dünyanız gelişiyor. Yaptığınız her arama dünyanıza ekleniyor. Attabot’u kullandıkça tam olarak kendinizi tanımlıyorsunuz. Sevdiğiniz renk ve filmler gibi ayrıntılar ortaya çıkıyor. Sizinle aynı beğenileri taşıyan veya aynı mesleki ilgileri olan insanlar da bu kelimeleri arıyorsa onlarla buluşmuş oluyorsunuz. Kayıt süreci 30 saniye kadar sürüyor ama size kendinizi ifade etmeniz için bir çok seçenek sunuyor.


Bunu yaparken insanların güvenliğini de korumak zorundasınız. Sanal hayatta gerçekte olduğundan daha önemli güvenlik. Attabot’un şöyle bir sistemi var. Bir hesap yarattığınızda önce gerçek ad ve soyadınız ve kişisel bilgilerinizle bir hesap yaratıyorsunuz. Kelimelerinizle bir dünya oluştururken gizli profiliniz için de bir rumuz belirliyorsunuz. Gizli profille sanal dünyanızı oluşturuyorsunuz. Attabot’ta hesap açan herkesin en az iki en çok on profili oluyor. Birinci kendini temsil eden profil, diğerleri ise sevdiği kelimeleri yükleyebileceği, kelime havuzunda bulundurabileceği profili. Diğer profillerinize rumuz veriyorsunuz. Biri sizinle aynı kelimeleri aradığında bu gizli profili görüyor. Dolayısıyla size doğrudan ulaşamıyor. Size mesaj attığında mesajı hesabınızda diğer profilinizle birlikte görüntüleyebiliyorsunuz. Sürekli bir profilden çıkıp diğerine bakmanıza gerek kalmıyor.


Attabot.com’un geleceği için ne gibi planlarınız var?


Gelir modelimizi reklamlar oluşturuyor. Hem varolan reklam kanallarını, hem de kendi geliştirdiğimiz bir ürünü kullanıyoruz. Kelimeye bağlı etkileşimli ağ üzerinden reklam yayınlamayı düşünüyoruz. Bunun için çeşitli web siteleri ile anlaşma yapıyoruz. Attabot dikey bir arama motoru olduğu için işbirlikleri yapıyoruz. İnternette Türkçe bir arama yaptığınızda en doğru sonucu çıkarmak için en uygun içeriği sağlayan sinema.com, yemeksepeti.com gibi web siteleri ile anlaşmalar yapıyoruz. Bu işbirlikleri ile daha fazla kişiye ulaşmak istiyoruz. Hedefimiz Türkiye’de internete giren herkesin Attabot’u tanıyıp kullanması.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun