Genel 14 TEMMUZ 2010 / 09:55

Hayal gerçeğe döndü

Boeing'in yeni taşımacılık uçağı Phantom Eye'ın özellikleri saymakla bitmiyor.

Boeing'in yeni taşımacılık uçağı Phantom Eye'ın özellikleri saymakla bitmiyor.


Pilota ihtiyaç duymayan, çevreye zarar vermeyen, dört gün boyunca havada kalabilen Boeing'in insansız taşımacılık uçağı Phantom Eye tanıtıldı.

Boeing'in yeni hidrojen gücüyle çalışan uçağı en çevreci ve en hafif uçak olmasının yanında 4 gün boyunca havada kalabilecek gücü de bulunuyor. Düşük yakıt tüketimi sayesinde depo bir kez doldurulduğunda Phantom Eye takviyeye ihtiyaç duymadan dört gün havada kalabiliyor.

Uçak 65 bin feet (yaklaşık 20 bin metre) yüksekliğe, 150 knot (yaklaşık 275 km/170 mil) hıza ulaşabiliyor. Ayrıca taşıma uçağının 450 pound'luk (yaklaşık 200 kg) yük taşıma kapasitesi de bulunuyor.

Phantom Eye 45 metrelik kanat genişliğiyle dikkat çekiyor. Ford tarafından üretilen iki adet 4 silindir, 2.3 litrelik motorların her biri 150 beygirlik güç bulunuyor.

Boeing Phantom Çalışmaları Başkanı Darryl Davis, "Phantom Eye ordu,sivil ve kurumsal müşterilerimiz için çok farklı fırsatlar sunacaktır. Bu uçak bir fikrin nasıl gerçeğe dönüşebileceğinin göstergesidir" dedi.

Uçağın bu yaz NASA'da deneneceği ve ilk uçuşunu 2011 yılında gerçekleştireceği bilgisi verildi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun