Genel 12 MAYIS 2009 / 12:47

Hava ile kontrol edilen robot el

El, sadece robotlara değil, tıbbi nedenlerle uzvu keşilen bir kişiye yapay uzuv olarak yerleştirilebilecek.

El, sadece robotlara değil, tıbbi nedenlerle uzvu keşilen bir kişiye yapay uzuv olarak yerleştirilebilecek.ABD Virgina Tech'in Mühendislik Bölümü Robotik ve Mekanik Laboratuvarı'nda geliştirilen elastik bağlı Hava güvüyle çalışan robot elin adı Raphael. Bir Uzi kadar ağır birşeyi kaldıracak kadar güçlü, insan beyni kadar hassas bir organa zarar vermeden tutacak kadar nazik. Geleceğin robot askerlerini az çok zihninizde canlandırabiliyorsunuz, değil mi?


El, her parmağı ayrı kontrol etmek için küçük aktüatörlerden geçen sıkıştırılmış hava kullanıyor. Her parmağa ne kadar hava verildiği bir mikro bilgisayar tarafından kontrol ediliyor. Az hava, daha yumuşak bir tutuşu, çok hava sıkı bir kavrayışı temsil ediyor. El şu an ikinci prototip dizayn aşamasına geçti bile. Yeni el modeli, Charli adı verilecek humanoid robotta kullanılacak.


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun