Genel 13 EYLÜL 2010 / 13:30

Hamamböcekleri bakterilerle savaşacak

Hamamböceğinin yaratacağı antibiyotik etkisi insan sağlığı için çok önemli çözümler sunabilir.

Hamamböceğinin yaratacağı antibiyotik etkisi insan sağlığı için çok önemli çözümler sunabilir.


Hamamböcekleri pis yaratıklar olabilir fakat bu canlılar yaşantımızda oluşabilecek daha pis olaylarla da başa çıkabilir. Yeni bir araştırmaya göre, hamamböceğinin ilkel beyni ve bünyesinde taşıdığı antimikrobiyal moleküller E.coli ve MRSA gibi geleneksel antibiyotiğe karşı dirençli olan bakterilerin yok edilmesinde kullanılabilir.

Hamamböceklerinin çok pis ve kirli yerlerde yaşadığını belirten araştırmacılar, böylesine ortamlarda yaşayan bu canlıların tüm parazit ve bakterilere karşı nasıl bu kadar dirençli olduğunu merak etmesiyle bu araştırmaya başladıklarını söylüyor.

İngiltere Nottingham Üniversitesi’nde yapılan testlerde insanlarda oluşan bulaşıcı hastalıklarla mücadele etmek için hamamböceklerinin beyin ve sinir sistemi dokularını incelendi. Bilim insanları bu testlerin sonucunda hamamböceklerinde bulunan moleküllerin menenjite neden olan E.coli bakterisinin yüzde 90’ından fazlasını öldürdüğünü tespit etti.

Araştırmacılar, bakteriler için zararlı fakat insan hücreleri için zararsız olan bu moleküllerin mevcut ilaçlara dirençli olan enfeksiyonların tedavisinde kullanılabileceğini öne sürüyor.

Bu moleküller üzerinde hala çalışmalarını sürdüren araştırmacılar, hamamböceği dokularının gelecekte yeni antibiyotik çeşitlerinin geliştirilmesinde de kullanılabileceğini belirtiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun