Genel 13 EYLÜL 2010 / 13:30

Hamamböcekleri bakterilerle savaşacak

Hamamböceğinin yaratacağı antibiyotik etkisi insan sağlığı için çok önemli çözümler sunabilir.

Hamamböceğinin yaratacağı antibiyotik etkisi insan sağlığı için çok önemli çözümler sunabilir.


Hamamböcekleri pis yaratıklar olabilir fakat bu canlılar yaşantımızda oluşabilecek daha pis olaylarla da başa çıkabilir. Yeni bir araştırmaya göre, hamamböceğinin ilkel beyni ve bünyesinde taşıdığı antimikrobiyal moleküller E.coli ve MRSA gibi geleneksel antibiyotiğe karşı dirençli olan bakterilerin yok edilmesinde kullanılabilir.

Hamamböceklerinin çok pis ve kirli yerlerde yaşadığını belirten araştırmacılar, böylesine ortamlarda yaşayan bu canlıların tüm parazit ve bakterilere karşı nasıl bu kadar dirençli olduğunu merak etmesiyle bu araştırmaya başladıklarını söylüyor.

İngiltere Nottingham Üniversitesi’nde yapılan testlerde insanlarda oluşan bulaşıcı hastalıklarla mücadele etmek için hamamböceklerinin beyin ve sinir sistemi dokularını incelendi. Bilim insanları bu testlerin sonucunda hamamböceklerinde bulunan moleküllerin menenjite neden olan E.coli bakterisinin yüzde 90’ından fazlasını öldürdüğünü tespit etti.

Araştırmacılar, bakteriler için zararlı fakat insan hücreleri için zararsız olan bu moleküllerin mevcut ilaçlara dirençli olan enfeksiyonların tedavisinde kullanılabileceğini öne sürüyor.

Bu moleküller üzerinde hala çalışmalarını sürdüren araştırmacılar, hamamböceği dokularının gelecekte yeni antibiyotik çeşitlerinin geliştirilmesinde de kullanılabileceğini belirtiyor.