Genel 21 NİSAN 2010 / 06:27

Haklayıcıların gücü artıyor

Ekonomik kriz süresince haklayıcıların kaydettiği büyüme hiçbir gerileme göstermedi.

Ekonomik kriz süresince haklayıcıların kaydettiği büyüme hiçbir gerileme göstermedi.


Symantec, 2009 yılı İnternet Güvenliği Tehditleri Raporu'nu yayınladı. Bu rapora göre krizden etkilenen şirketlerin, haklayıcıları takip etmesi tavsiye edilebilir. Zira haklayıcılar krizden hiç etkilenmeyerek, büyümesine devam etti.

Yayınlanan rapora göre siber saldırılar, hem miktar açısından artmaya hem de saldırıların içeriği ve saldırı yöntemleri daha karmaşık bir hale gelmeye devam ediyor.

Raporda yer alan bulgulara göre saldırganlar, sosyal ağ oluşturma sitelerinde bulunan kişisel bilgilere ulaşıyor ve bu bilgileri sosyal mühendislik zekası ile hazırlanan saldırılarla hedeflenen kurum içindeki önemli bir kullanıcıya erişmekte kullanıyor. Çok profesyonel olmayan saldırganlar dahi bilgisayarlara ulaşmakta ve bilgi hırsızlığı yapmakta başarılı olabiliyorlar. Örneğin bahsi geçen bu saldırı araçlarından, 700 dolar gibi bir paraya kolayca satın alınabilen Zeus, kişisel bilgilerin çalınması için amaca yönelik zararlı kod oluşturma işlemlerini otomatik hale getiriyor. Zeus gibi bir saldırı aracının kullanımı sayesinde saldırganlar, güvenlik yazılımlarının denetiminden kaçınmak üzere milyonlarca çeşit zararlı kod çeşitliliği üretebiliyor.

2009 yılı özellikle, PDF indiren kullanıcılar üzerinden gerçekleşen (tüm web tabanlı saldırılar içinde %49) Web-tabanlı saldırılarda büyük artışların gözlendiği bir yıl olarak raporda yer alıyor. 2008 yılında bu tür saldırıların oranını %11 olarak belgeleyen rapor, 2009 yılı için verdiği %49'luk oranla aradaki dramatik yükselişi gözler önüne seriyor.

Rapordan elde edilen bulgulara göre zararlı kod aktiviteleri en çok, Brezilya, Hindistan, Polonya, Vietnam ve Rusya gibi geniş bant ağı henüz gelişmekte olan ülkelerde önemli oranda karşımıza çıkıyor. 2009 yılında bu ülkeler, siber suçlular tarafından zararlı kod aktivitelerinin üretildiği ve hedef olarak seçildiği ülkeler kapsamında yapılan sıralamada üst sıralara doğru bir tırmanış içindeler.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun