Genel 13 EYLÜL 2010 / 10:03

"Haklayıcılara karşı güçlü şifre önlemi alın"

Hesap şifrelerinin zayıf olması saldırılara maruz kalma riskini artırıyor.

Hesap şifrelerinin zayıf olması saldırılara maruz kalma riskini artırıyor.


Haklayıcılar her geçen gün şifre kırma tekniklerini daha da geliştirirken, kullanıcılar zayıf şifreleri seçmeye devam ediyor. Oysa hesap şifreleri ne kadar kısa ve kolaysa şifre saldırılarına maruz kalma olasılığı o kadar yüksek oluyor.

Haklayıcı saldırılarının ivme kazanıp kullanıcı bilgilerini savunmasız hale getirmesi, bu alana yönelik bir araştırmaya konu oldu. “Imperva Application Defense Merkezi” adıyla gerçekleştirilen araştırmada, kullanıcı şifrelerinin gücü incelendi. Buna göre, kullanıcıların yüzde 30’u uzunluğu altı veya daha az karakterden oluşan şifreleri seçiyor. Yüzde 60’ı ise kısıtlı harfler ve rakamlar kullanarak şifrelerini oluşturuyor. Kullanıcıların yüzde 50’si de şifrelerini seçerken isim, argo kelime, günlük kelimeleri seçiyor veya ‘123456’, ‘asdfg’ gibi bitişik rakam ve klavye harfleri gibi kolay tahmin edilen şifreleri tercih ediyor.

Rapor sonuçlarına ilişkin yorum yapan Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü Murat Göçe, bu konuda kullanıcılara 3 önemli tavsiyede bulunuyor:

1-Kişisel bilgilerin saklandığı siteler için özellikle daha güçlü şifreleri tercih edin. Bir cümleyi kısaltarak, cümlenin sessiz harflerini kullanarak veya karakterlerin arasına rakamlar yerleştirerek kimsenin tahmin edemeyeceği şifreler oluşturabileceğinizi unutmayın.

2-Her site için farklı şifreler kullanmanın riski azaltacağını aklınızdan çıkarmayın. Güvenliğinden şüphe edilmeyecek sitelerde bile farklı şifreler kullanılabileceğini göz ardı etmeyin.

3-Çok sayıda şifreyi hatırlamak için, yanınızda söz konusu şifreyi hatırlatacak bir not cüzdanı taşıyabilirsiniz. Önemli şifrelerin üçüncü partiler veya şahıslarla paylaşılmaması gerektiğinin güvenlik açısından büyük önem taşıdığını aklınızdan çıkarmayın.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun