Genel 17 ŞUBAT 2011 / 14:30

Haklayıcılar bu kez Kanada'ya saldırdı

Çin'den gelen ve ülkeye ait özel verileri ele geçirme amacını taşıdığı düşünülen saldırı, Kanada devletine ait iki önemli servisin devre dışı kalmasına sebep oldu.

Kanada'dan yayın yapan CBC'nin haberine göre Çin'den gelen ve Kanada'yı hedef alan yoğun bir siber saldırı Kanada'daki devlete ait internet servislerinin iki tanesinin devre dışı kalmasına sebep oldu. Ocak ayının başında Kanada karşı istihbarat görevlileri tarafından fark edilen saldırı sonucunda tam olarak hangi verilerin hedef alındığı ve bunları ne kadarının ele geçirildiğine dair net bir bilgi yok.Bununla birlikte, saldırı kaynağı Çin olmasına rağmen saldırıdan doğrudan Çin de sorumlu tutulamıyor. Zira saldırganların gerçek saldırı kaynağının üzerini örtmek için Çin üzerinden yönlendirme yapmış olması da ihtimal dahilinde.Saldırıların odağında finans ve hazineye ait servislerin olduğu belirtiliyor. Saldırganlar, bu noktalardan veri sızdırmak için öncelikle üst düzey yöneticilerin bilgisayarına sızıp önemli şifreleri ele geçirerek işe başlamışlar. Saldırının farkına varıldığı anda her iki servisin internet erişiminin kesildiği ve bu nedenle bir süre erişim sağlanamadığı söyleniyor.Detayları bu adreste bulabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun