Genel 18 OCAK 2010 / 15:17

Haiti depremiyle dolandırıcılara gün doğdu

Çevrimiçi dolandırıcılar, hayırseverleri ağına düşürmek için elinden geleni yapıyor.

Çevrimiçi dolandırıcılar, hayırseverleri ağına düşürmek için elinden geleni yapıyor.


Siber dolandırıcılar hiç zaman kaybetmeksizin, sahte e-posta içerikleri hazırlayarak ve sahte Web siteleri düzenleyerek, Haiti depremi dolayısıyla yaşanan acı olaylara destek olmak isteyen hayırsever kişilerin yardımlaşma duygularından faydalanmanın peşine düştü.

Symantec, bu kadar kısa bir süre geçmesine rağmen, Haiti depremi vesilesiyle bağış talep eden spam e-postalar düzenlenerek, bu mesajlar vasıtasıyla kullanıcı bilgisayarlarına zararlı kodlar yerleştirildiğini tespit etti. Symantec güvenlik uzmanları bilgisayar kullanıcılarını, yapacak oldukları bağışların ya da her türlü maddi desteğin online dolandırıcılara değil de bu felaketin gerçek kurbanlarına ulaşmasını sağlamak adına uyarıyor. Yapılması gerekenlerse şöyle: • E-postalar ya da anlık mesajlarda yer alan linkleri tıklamayın. Bu tür linklerden ulaşacağınız web adresleri çok yüksek ihtimalle online dolandırıcılar tarafından hazırlanmış sahte sitelerdir. Symantec uzmanları bu gibi linkleri tıklamak yerine, bağış kampanyaları düzenleyen organizasyonların resmi web sitelerini, bilgisayarın web tarayıcısına tuşlamanızı ve bağış formu ya da duyurularına bu yolla ulaşmanızı tavsiye ediyor.

• Kişisel ya da finansal bilgilerinizi ve/veya şifrenizi isteyen formları asla doldurmayın. Prestijli bir bağış organizasyonu sizin kişisel bilgilerinizi asla e-posta aracılığı ile istemeyecektir. Herhangi şüpheli bir durumda o organizasyona ilişkin doğru ve resmi bir telefon numarasını çevirin ya da organizasyonun resmi web adresini bilgisayarın web tarayıcısına tuşlayarak ilgili kişilere ulaşmayı deneyin.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun