Genel 03 HAZİRAN 2010 / 05:26

Güvenlik sorunlarının sebebi kullanıcılar

Windows, Mac ya da Linux...mesele aslında işletim sistemi değil kullanıcı.

Windows, Mac ya da Linux...mesele aslında işletim sistemi değil kullanıcı.


Hangi işletim sistemi daha güvenilir? Güvenlik uzmanlarına göre gerçekten burada dikkate alınacak nokta işletim sistemi değil, kullanıcı.

Symantec Security Teknik Sorumlusu Zulfikar Ramzan PCWorld'e verdiği bir röportajda, tüm teknik açıklılar üzerinde en büyük pay sahibinin aslında Microsoft olmadığını söyledi. Online suçların, işletim sistemlerindeki teknik açıklardan daha çok kullanıcı davranışlarını hedeflediği öne sürülüyor. Bunun daha kolay olduğunu belirten Ramzan, "Kötü niyetli içeriğe sahip bir dosyayı açmaya meyilli kişileri bulmak için çok fazla teknik bilgiye ihtiyacınız yok aslında" diyor.

Bu eğilimin son iki yıldır yükselişte olduğu gözlenirken, çoğu saldırgan kullanıcıları hedefliyor. Saldırganlar, gönderdikleri iletilerle kişileri psikolojik manipülasyonlar yoluyla zararlı yazılımlara yönlendiriyor. Mesela "daha fazla güvenlik için bu iletiyi inceleyin" diyen mesaj, kullanıcılardan bir takım önemli bilgiler alıyor. Mesaja kanıp harekete geçen kullanıcılar ise daha fazla güvenlik adına aslında sistemlerine kötü içerikli yazılım kurmuş oluyor. Dosyayı alan alıcının sistemine zararlı yazılımın yüklenmesine sebep olan bu saldırılar, aslında kişilerin bir anlık dikkatsizliğinden kaynaklanabiliyor.

Bu konuda kullanıcıların şüpheci bir biçimde davranmasını tavsiye eden Ramzan, hiçbir işletim sisteminin yüzde yüz güvenilir olmadığını belirtiyor. Ramzan, Microsoft'un en büyük yazılım şirketi olması dolayısıyla bu anlamda daha çok dikkat çektiğini düşünüyor.