Genel 30 ARALIK 2010 / 12:22

Güney Kore’de dil eğitimi robotlara emanet

Güney Koreliler İngilizce’yi robotlardan öğreniyor.

Güney Koreliler İngilizce’yi robotlardan öğreniyor.


Yabancı dil eğitimine hayli önem veren Güney Kore’de İngilizce derslerine robotlar giriyor. Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü ilköğretim okullarında İngilizce dersleri için İngilizce öğreten robot Engkey’i yarattı.

1 metre boyundaki robotun üzerindeki TV ekranında bir kadına ait avatar yüz bulunuyor ve bu ekran öğretmenin yüzünü temsil ediyor. Özellikle Güney Kore’nin kırsal kesimlerinde kullanılmak üzere geliştirilen robot Filipin’de bulunan İngilizce öğretmenleri tarafından uzaktan kontrol ediliyor. Uzaktan kontrol sistemiyle öğrenciler de izleniyor.

Kırsal kesimlere rağbet göstermeyen yabanlı İngilizce öğretmenlerin yerine çözüm olarak robot öğretmenler sunan hükümetin bu eğitime yatırımı ise milyar dolarları buldu. Seul’un güney bölgesinde kullanılan 29 robot öğretmenin öğrencilere özellikle konuşma pratiklerinde fayda sağladığı belirtiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun