Genel 06 EYLÜL 2010 / 14:34

Güneş panelleri kendi kendini onaracak

Zararlı güneş ışınları yüzünden çabuk bozulan geleneksel güneş panellerine yeni bir alternatif geliştirildi.

Zararlı güneş ışınları yüzünden çabuk bozulan geleneksel güneş panellerine yeni bir alternatif geliştirildi.


Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacıları, güneş ışınlarının eskittiği geleneksel panallere alternatif bir çözüm sunmak için kolları sıvadı. Araştırmacılar buna karşılık kendi kendini yenileyen ve tamir eden mini güneş hücreleri geliştirdi.

Kendi kendini yenileyen mini güneş hücrelerini geliştiren ekip, geliştirme sürecinde bitkilerden esinlendiğini belirtiyor. Mini güneş hücrelerinin esin kaynağı olan bitkiler güneşten gelen ışınları yakalayan molekülleri önce parçalara ayırıyor ve bu moleküleri baştan yapılandırıyor. Böylece güneşten gelen enerjiyi yakalayan temel yapılar düzenli olarak yenilenmiş oluyor.

Mini güneş hücrelerini oluşturan ekip de bitkilerde görülen benzer bir molekül seti oluşturarak kendini devamlı olarak yenileyen ve tamir eden bir çözüm sunmuş oldular. Hala üzerinde çalışılan bu yeni molekül yapılarının güneş ışınlarını dönüştürme konusunda mevcut panellerden yaklaşık yüzde 40 daha etkin olacağı ve kolay kolay sorun çıkarmayacağı iddia ediliyor.

Araştırma ekibi şimdilerde yeni sistemin konsantrasyonunu artırmak için çalışmalara devam ediyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun