Genel 27 ARALIK 2010 / 15:31

Güneş ışığı yakıta dönüşecek

Yeni geliştirilen bir reaktör güneş ışığını sıvı yakıta dönüştürmeyi başardı.

Yeni geliştirilen bir reaktör güneş ışığını sıvı yakıta dönüştürmeyi başardı.


Bir zamanlar “gerçekleşmesi hayal” olan teknolojilerden biri olan güneş ışığından yakıt üretme fikri hayata geçiriliyor. CaITech araştırmacıları, güneş ışığını sıvı yakıta dönüştüren yeni bir prototip reaktör geliştirdi.

İşlemin nasıl gerçekleştiğini kabaca tanımlayacak olursak reaktördeki standart parabolik ayna kullanan jeneratör, güneş ışınlarına odaklanarak su ve karbondioksiti ayıran seryum oksit katalizörlerden faydalanıyor. Bu işlemin sonucunda oluşturulan hidrojen ve karbon monoksit ise daha sonra akaryakıta dönüştürülüyor.

Cihaz, doğada nadir bulunan kaynakları fazlasıyla harcayan gemilerde ya da uçaklarda kullanılan yakıtların aksine,  seryum oksit gibi kolayca bulunabilen bir alaşımı kullanarak yakıt üretiyor.

Bir dizi başarılı testten geçen reaktör, şu an güneş ışığından faydalanarak günde ortalama 3 galon yakıt üretmeyi başarıyor. Prototip aşamasında olan reaktörün küresel anlamda akaryakıt üretmesi için doğada bol miktarda seryum bulunuyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun