Genel 23 AĞUSTOS 2010 / 13:03

Güneş fırtınası teknolojiyi bitirecek

NASA olası felaketten endişeli: “Güneş fırtınası elektriği ve teknolojiyi yok edebilir!”

NASA olası felaketten endişeli: “Güneş fırtınası elektriği ve teknolojiyi yok edebilir!”


NASA, büyük bir güneş fırtınasının tüm dünyanın elektriğini ve teknolojisini bitirebileceğinden endişe ediyor. Çok güçlü olması beklenen bu fırtınanın yeryüzündeki tüm elektrik şebekelerini mahvedeceği tahmin ediliyor.

1859 ve 1921 tarihinde güneş fırtınasına benzer fırtınaların yaşandığına dikkat çeken araştırmacılar, o dönemde fırtınanın telgraf tellerini tamamıyla yok ettiğini söylüyor. Buna benzer bir olayın bugün yaşanması durumunda ise insanların tüm iletişim, taşımacılık ve güç kaynaklarından mahrum kalacağı endişesi duyuluyor.

Olası bir felaketle oluşacak zararın dünya ekonomisini de feci şekilde etkileyeceğini belirten uzmanlar bu anlamda hayli endişeli. Güneşin şimdiki döngüsünü gözlemleyen araştırmacılar, güneşin en yoğun zamanlarından birini yaşadığını vurguluyor.

NASA, gelecek güneş fırtınasının zamanını tahmin etmenin imkansız olduğunu ve fırtınanın 100 yıl sonra ya da 100 gün sonra da olabileceğine dikkat çekiyor.

Haberin detaylarını bu adreste okuyabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun