Genel 20 KASIM 2008 / 14:26

Güneş enerjisi ile çalışan Wi-Fi ünitesinden bedava internet erişimi

İnternet erişimi artık sadece bilgisayarlar ve siber kafelerle sınırlı değil. Güneş enerjisiyle çalışan Wi-Fi üniteleri ücretsiz internet hizmeti sağlayacak.

İnternet erişimi artık sadece bilgisayarlar ve siber kafelerle sınırlı değil. Güneş enerjisiyle çalışan Wi-Fi üniteleri ücretsiz internet hizmeti sağlayacak.Merkezi San Francisco'da bulunan internet erişim sağlayıcısı Meraki, 4 Aralık'tan itibaren güneş enerjisiyle çalışan Wi-Fi birimlerinin dağıtımına başlayacağını açıkladı. Bu sayede milyonlarca internet kullanıcısı bu hizmeti hiç bir ücret ödemeden alabilecek.


Şirketin tekrarlayıcıları (Repeaters) geniş dış alanlar üzerinden tek bir kuruş ödemeden kablosuz kapsama sağlıyor. Üniteler Meraki Gösterge Ekranı'na bağlanarak cihazlara uzaktan erişim sağlıyor. 749 dolardan başlayan ünite fiyatları, 1.499 dolara kadar yükseliyor. Bir kötü yanı var, o da tekrarlayıcıları (repeaters) yani Wi-Fi bağlantıyı cihazlar arasında taşıyan parçaları kötü hava koşullarında sekteye uğratmayacak ikinci bir güç kaynağının bulunmaması.