Genel 11 EKİM 2010 / 15:02

Günde 76 dakika cep telefonuyla konuşuyoruz

“Consumer Lab 2010 Türkiye” araştırması Türk tüketicisinin teknoloji kullanım alışkanlıklarını ortaya koyuyor.

“Consumer Lab 2010 Türkiye” araştırması Türk tüketicisinin teknoloji kullanım alışkanlıklarını ortaya koyuyor.


Ericsson, 11 Ekim tarihinde Kanyon Alışveriş Merkezi’nin önünde bulunan Roadshow TIR’ında bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda daha önce 2006 ve 2008 yılları arasında da gerçekleştirilen “Consumer Lab” araştırmasının 2010 yılı sonuçları paylaşılırken, 4G-LTE teknolojileri, IPTV ve mobil TV uygulamaları demolarıyla birlikte tanıtıldı.

Türk kullanıcılarının teknoloji kullanım alışkanlıkları ve eğilimlerini ortaya koyan “Consumer Lab 2010 Türkiye” araştırması Türkiye çapında 7 bölgedeki 15 şehirden bin 500 kişinin verdiği cevaplardan oluştu. Araştırma, tüketicilerin hangi servislere ilgi duyduğu ve bu servislere ne kadar ödemek istediğinden, mobil genişbant alanındaki eğilimlere kadar kapsamlı bir analizi ortaya koyuyor.

Ericsson Türkiye Pazarlama ve Strateji Müdürü Erdem Aksakal’ın sunumuyla ortaya konan sonuçlar analistlerin tüketicilerin eğilimlerinin değerlendirmesi açısından önemli.

Araştırma sonuçlarına bakacak olursak, katılımcılara “Gün içinde ne kadar süre telefonla konuştukları” sorulduğunda, Türk kullanıcıların günde 76 dakika telefonda konuştuğu ortaya çıkıyor. 76 dakikalık bu konuşmanın 52 dakikası kişisel, 24 dakikası ise iş ile ilgili görüşmelerden oluşuyor. Bu sonuçla Türkiye, dünyadaki araştırmalar içinde en yüksek konuşma süresine sahip.

Bir diğer önemli sonuç ise Türk halkının mobil genişbant memnuniyetinde yüzde 48 ile dünyada en yüksek orana sahip olması. Genişbantın ne olduğunu bilen Türk insanı yine yüzde 79’luk bilinirlik oranıyla dünyada ilk sırada.

Türkiye’deki sabit genişbant ve taşınabilir bilgisayar kullanımı da belirgin ölçüde artmış durumda. 2008 yılında yüzde 45 olarak ölçülen sabit genişbant kullanımı, 2010 yılında yüzde 62’ye çıkmış durumda. 2008 yılında yüzde 21 olan taşınabilir bilgisayarların pazardaki oranı 2010 yılında yüzde 26’ya yükselmiş bulunuyor. Araştırma sonuçları, mobil genişbant ve mobil internet kullanımının ise şu anda yüzde 6 civarında olduğunu ve her geçen gün artmaya devam ettiğini söylüyor.

11-17 Ekim tarihleri arasında Kanyon Alışveriş Merkezi’nde bulunacak olan Roadshow TIR’ında yeni uygulamaları, 4G-LTE teknolojilerini, kalp atışı ve kan basıncı gibi verileri ileten uzaktan sağlık hizmetleri; IPTV ve mobil TV uygulamalarına kadar pek çok teknolojiyi demolarla birlikte keşfetmek mümkün.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun