Genel 05 KASIM 2009 / 10:32

Gün batımından sonra bile güneş enerjisi

Yenilenebilir enerji santrali, güneş enerjisini erimiş tuz şeklinde depolayacak.

Yenilenebilir enerji santrali, güneş enerjisini erimiş tuz şeklinde depolayacak.


Kaliforniya tabanlı SolarReserve firması, güneş battıktan sonra bile elektrik üretebilecek yenilenebilir enerji üreten bir güç santrali kurmayı planlıyor. Rice Solar Energy Project olarak adlandırılan projede santral, 164 metrelik bir kulenin etrafında toplanacak olan "heliostats" adı verilen 17.500 geniş aynanın kullanımına dayalı bir sistem üzerine kurulacak. Bu aynalar güneş ışığını 4.4 milyon galonluk sıvı tuzla dolu 30 metrelik alıcıya yansıtacak ve tuzu 565C derecede ısıtacak.

Bu sıvılaştırılmış tuz tekrar ısıtılmak için alıcıya iade edilmeden önce, buhar akışı sistemine akacak. Şirket gün batımından sonra bile santralin yedi saate kadar elektrik üretmesi için tuzun yeterli ısıyı depolayacağını umuyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun