Genel 10 KASIM 2010 / 16:13

Groupon'un marka değeri 3 milyar dolara ulaştı

20 milyonu aşan üyesiyle fırsatçı şirket, Silikon Vadisi'nin dev girişimlerini solluyor.

20 milyonu aşan üyesiyle fırsatçı şirket, Silikon Vadisi'nin dev girişimlerini solluyor.


Son zamanlarda özellikle plaza kadınları arasında fırtına gibi esen "Ayrıcalıklı alışveriş" (!) kavramının yaratıcısı Groupon'un üye sayısı 20 milyonu geçerken, pazar değeri 3 milyar dolara ulaştı. Şaşırtıcı olan, sitenin sadece 3 yıl içinde böyle bir değere ulaşmış olması.

2008 yılında Kaliforniya'da Andrew Mason tarafından kurulan şirketin bugün 2 bin 600 çalışanı olduğu söyleniyor ve bunların beşte biri satış bölümünde konumlandırılmış vaziyette. İşin ilginç tarafı, şirketin teknoloji tabanlı bir Amerikan girişimi olmasına rağmen bu büyüklüğüne Silikon Vadisi desteği almadan erişmiş olması. 29 ülkede faaliyet gösteren grubun satış gelirlerinin yıllık 500 milyon dolar olduğu belirtiliyor ki, bu yıllara göre gelir performansı baz alındığında Google veya Amazon'un emekleme dönemlerindeki performansından bile daha iyi.

Bir diğer ilginç not olarak, şirketin bu başarıyı yakalamasında e-postaya dayalı pazarlamayı çok iyi kullanmasının önemli bir rolü olduğu söyleniyor. Şirket arama motoru optimizasyonu veya benzer yaklaşımlar yerine tüketicilerin e-posta adreslerini uygun şekilde bombalamakla meşgul ve satışlarının önemli bir kısmını bu yolla gerçekleştiriyor.

Businessweek haberinin detaylarını bu adreste bulabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun