Genel 25 EYLÜL 2009 / 08:40

Grönland ve Antartika'daki incelen buz tabakalarının lazerle görüntüsü oluşturuldu

Görüntüler durumun ciddiyetini gösterse de, bu dinamik erime dünya tarafından yeteri kadar ciddiye alınmıyor gibi gözüküyor.

Görüntüler durumun ciddiyetini gösterse de, bu dinamik erime dünya tarafından yeteri kadar ciddiye alınmıyor gibi gözüküyor.


 

Hem Antartika'da hem Grönland'da hızla incelen buzullarının en kapsamlı resmi uydu lazerleri kullanılarak oluşturuldu. Deniz seviyesi yükselişi için gelecekte yapılacak tahminlerin daha doğru olması için bu görüntüler oldukça önemli.

Nature gazetesi haberine göre, İngiliz Antartik Araştırma ekibi ve Bristol Üniversitesi araştırmacıları, her iki dev buz tabakasından alınan NASA uydu ölçümleri analizinde; en mühim buz kaybının, denize akan buzulların artması sonucu oluştuğunu iddia ediyorlar.

Buzulların bu "dinamik incelmesi"nin Grönland'daki tüm enlemlere ulaştığı ve Antartika kıyılarında yoğunlaştığı sonucuna varan araştırmacılar, bu dinamik incelmenin buzul tabakalarının içine nüfuz ettiğini savunuyor. Buna ek olarak eriyen buzul sıraları okyanusun derinlerine doğru gittikçe yayılıyor. Buzul sıralarının çöküşü özellikle asırlardır süren incelmeyi daha fazla tetikliyor.

İngiliz Antartik Araştırma ekibinden Hamish Pritchard "Bu incelme oldukça yaygın ve bazı alanlarda yüzlerce kilometre içe doğru yayılıyor, ancak bu durum nedense biraz hafife alınıyor" diyor.