Genel 26 MAYIS 2010 / 12:23

Greenpeace teknoloji şirketlerine verdi veriştirdi

Greenpeace, teknoloji şirketlerini enerji kullanımı ve geri dönüşüm projelerini yayınladığı bir raporda eleştirdi.

Greenpeace, teknoloji şirketlerini enerji kullanımı ve geri dönüşüm projelerini yayınladığı bir raporda eleştirdi.


Greenpeace Çarşamba günü yayınladığı çevre raporunda teknoloji şirketlerine verdi veriştirdi. Yayınlanan raporda Toshiba ve Nintendo'nun enerji kullanımı ve geri dönüşüm projeleri eleştirilirken, Nokia ve Ericsson'un bu konudaki tutumu raporda övgüyle yer aldı.

Raporda belli başlı 18 büyük teknoloji şirketinin çevre konusundaki tutumu masaya yatırılırken, grup özellikle şirketlerin iki tür zehirli madde kullanımına dikkat çekti. Ürünlerde kullanılan Polivinil klorür ve bromlu alev geciktirici diye adlandırılan bu iki zehirli kimyasal, çevrede uzun süre yok olmuyor ve insan vücudunda zararlı etkiler bırakıyor. Nintendo ve Toshiba'nun bu maddeleri kullanmaya devam ettiğini vurgulayan grup, raporda özellikle bu iki şirketi topa tuttu.

Nintendo'nun Greenpeace ile dialog kurmayan tek şirket olduğunu belirten gruba ise Nintendo'nun cevabı gecikmedi. Nintendo'nun açıklamasında büyük resmi dikkate almamakla suçlanan grubun olaya çok dar bir açıdan baktığı söylendi.

Raporda yine nükleer güç santralleri ve elektronik ürünler üreten Toshiba, tüm tüketici elektronik ürünlerinde bahsedilen bu iki zehirli maddeyi kullanmayacağına dair verdiği sözde durmamakla suçlanıyor.

Samsung, Dell, Lenovo, LG Electronics raporda çevreye duyarsız kalan şirketler arasında yer alırken, Nokia, Ericsson, Philips, Motorola ve Apple çevreye gösterdikleri hassasiyetle övgü topladı.

Raporla ilgili detaylı bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun