Genel 03 AĞUSTOS 2010 / 10:56

Grafik işlemcisi pazarında dengeler değişiyor

AMD ve Intel için işler iyi giderken, Nvidia için büyük kayıplardan söz ediliyor.

AMD ve Intel için işler iyi giderken, Nvidia için büyük kayıplardan söz ediliyor.


Yonga üreticilerinden Nvidia bu yılın ikinci çeyreğinde çift haneli düşüşler yaşıyor. Jon Peddie'nin araştırmalarına bakıldığında, Intel zirvedeki yerini koruyor.

Nvidia özellikle AMD'nin ekran kartı ATI'nin hamlelerine gereken cevabı veremiyor. Dizüstü bilgisayarlar dışında her kategoride çift haneli düşüşler yaşayan Nvidia, yılın ikinci çeyreğinde böyle bir sonucu beklediğini açıklamıştı.

Nvidia bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 28'lik pazar payına sahipken, bu rakam ikinci çeyrekte yüzde 19,7'ye geriledi.

Yılın ikinci çeyreğinde genel ekran kartı satışına bakıldığında ilk çeyreğe göre yüzde 4,3'lük bir artış görülüyor. Geçen yılın aynı çeyreğine göreyse durumda bir değişiklik gözlenmiyor.

Intel yılın ilk çeyreğinde piyasanın yüzde 49,7'sine hakimken ikinci çeyrekte bu rakam 54,9'a yükseldi. Intel'in grafik işlemcisi Clarkdale'in piyasaya çıkması artıştaki en büyük etken olarak görülüyor. AMD yılın ikinci çeyreğinde pazar payını yüzde 19,1'den yüzde 24,4'e taşıdı.

Araştırmanın detaylarına http://jonpeddie.com/press-releases/details/jon-peddie-research-announces-2nd-quarter-pc-graphics-shipments/ adresinden ulaşmak mümkün.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun