Genel 17 AĞUSTOS 2009 / 06:20

Görme engellilerin dünyasını RFID aydınlatacak

Araştırmacılar, gelecekte yön tabelası, restoran, market, sağlık merkezi gibi yol üstünde karşınıza çıkabilecek yapıların RFID yongalarıyla etiketlenebileceğini düşünüyorlar.

Araştırmacılar, gelecekte yön tabelası, restoran, market, sağlık merkezi gibi yol üstünde karşınıza çıkabilecek yapıların RFID yongalarıyla etiketlenebileceğini düşünüyorlar.


Görme engellilerin yolda yürürken en büyük yardımcısı olan bastonların daha fonksiyonel hale gelmesi için bugüne kadar çok sayıda proje üretilmişti. Bunlardan en yenisi de, RFID yongalarıyla çevrili bir dünya hayal eden Michigan üniversitesi araştırmacılarının ortaya koyduğu proje. Buna göre araştırmacılar, gelecekte yön tabelası, restoran, market, sağlık merkezi gibi yol üstünde karşınıza çıkabilecek yapıların RFID yongalarıyla etiketlenebileceğini düşünüyorlar. Bu etiketler de görme engellilerin bastonlarında yer alan sistemlerle etkileşecek ve çevrelerinde ne olup bittiğiyle ilgili sesle veya titreşimle bilgi aktaracak. Düşünce güzel olmaya güzel de, çevresel RFID etiketlerinin standartları ve uygulama şekli belli olmadıkça bir işe yarayacak gibi görünmüyor. Yine de gelecekte uygulanabilecek güzel bir fikir olarak cepte durmasında fayda var.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun