Genel 10 MART 2010 / 08:11

Görme engellilere özel GPS yapıldı

Görme engelliler için geliştirien ‘Touch and Go' ile teknoloji görme engellilerin imdadına yetişti.

Görme engelliler için geliştirien ‘Touch and Go' ile teknoloji görme engellilerin imdadına yetişti.


Tasarımcı Natalia Ponomareva, görme engellilerin dünyasını zenginleştirmek adına akıllı bir tasarım ortaya koydu.Ponomareva'nın Touch & Go adını verdiği isimli giyilebilir seyir sistemi, ele takılabilen bir navigasyon cihazından ve gideceği yön konusunda kişiyi yönlendiren bir kulaklıktan oluşuyor.

Navigasyon sistemi haritayı hissedecek şekilde tasarlanmış. Böylece kullanıcı etrafındaki yolları daha iyi bir şekilde algılıyor. Dokunma ile hissedilebilen ekranla birlikte gelen kulaklık ise kişiyi gideceği yön konusunda bilgilendiriyor ve buna göre komutlar veriyor. Cihaz, şimdilik kavramsal bir ürün olmakla birlikte görme engelliler için güzel adım olarak nitelendiriliyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun