Genel 27 EYLÜL 2012 / 15:23

Google yöneticisi Brezilya'da tutuklandı

Google yöneticisi Brezilya'da tutuklandı

Google’ın Brezilya Operasyonları Başkanı Fabio Coelho, kaldırılmayan bir YouTube videosu nedeniyle Sao Paulo’da tutuklandı.Google’ın bir belediye başkan adayına saldıran YouTube videosunu kaldıramamasının ardından yerel mahkemede tutuklama emri çıkartılan Coelho, gözlem altında tutuluyor. Brezilyalılar Ekim ayında yerel yönetimlerde görev alacak isimleri seçmek için sandık başında olacak.

Emniyet güçlerine göre, Coelho, mahkeme emrine uyacağını kabul ettiğini gösteren bir belgeyi imzaladıktan sonra serbest bırakılacak. Ama aynı hakim, ülkede 24 saat süresince YouTube yayınlarına erişimin durdurulması kararını da vermişti. Brezilya şirketi Embratel de, engellemenin tarihi ve şekli teyit edilmiş olmasına rağmen, karara uyacağı bilgisini verdi. Mahkeme kararları, Brezilya’da Google için hiç bitmeyen bir sorun. Çünkü hakimler, YouTube ve sosyal ağı Orkut gibi platformlarda yüklenen içerik için sürekli Google'ı sorumlu tutuyorlar.

Brezilyalı yetkililere göre, konu Google tarafından sağlanan içeriğin kaldırılması talebi söz konusu olduğunda Brezilya hızlı tepki veriyor. Şirketin daha önce yaptığı açıklamaya göre, Brezilya’dan toplam 669 içerik kaldırma talebi bulunuyor. Google ise son gelişmelerle ilgili yorum yapmamayı tercih etti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun