Genel 24 EYLÜL 2009 / 07:49

Google yine davalık oldu

ABD'li Rocky Mountain Bankası bir Gmail adresine yanlışlıkla 1325 müşterisinin gizli hesap bilgisini yolladı ve Gmail hesap sahibinin kimlik bilgilerini vermeyen Google'a dava açtı.

ABD'li Rocky Mountain Bankası bir Gmail adresine yanlışlıkla 1325 müşterisinin gizli hesap bilgisini yolladı ve Gmail hesap sahibinin kimlik bilgilerini vermeyen Google'a dava açtı.


Mahkeme belgelerine göre, Ağustos'ta banka müşterilerinden biri kredi hesap durumunu öğrenmek için bankaya başvurdu. Banka çalışanı belgeleri yanlış bir Gmail adresine yollayarak başvuru isteğini yanıtladı. İstenen kredi durumuna ek olarak, banka çalışanı istemeyerek 1325 hesap sahibinin isimleri, adresleri, vergi kimlik numaraları ve diğer ayrıntıları içeren belgeyi de aynı adrese yolladı. Bu hata açığa çıkınca, banka direkt e-posta gönderilen Gmail adresine dosyayı silmesi konusunda mail yolladı. Ayrıca banka iletiyi alan kişiye bankayla iletişime geçmesi gerektiğini bildirerek, ne tür önlemler alacaklarına dair konuşmak için görüşmek istediklerini belirtti.

Ancak beklenen yanıt gelmeyince banka direkt Google'a, Gmail hesabının aktif olup olmadığını soran bir e-posta yolladı ve istenmeden gönderilen bu bilgilerin açığa çıkmasını engellemek için ne yapılabileceğini sordu. Google hesap hakkında mahkeme kararı olmadan bilgi vermeyi reddedince, banka Google hakkında davacı oldu.

Rocky Mountain Bankası aynı zamanda dilekçelerin, belgelerin ve layihalarının bu davada mühürlenmesini istedi. Böylece müşteriler arasında oluşacak gereksiz paniği önlemeyi umduğunu bildirdi. Banka dilekçelerin ve şikayetin gizlenmemesi durumunda tüm müşterilerin olaydan haberdar olacağı konusunda endişeleniyordu.

Mahkeme ise bankanın bu isteğini geri çevirerek işlemlerin mühürlenmesine gerek olmadığını bildiren bir karar aldı. Ayrıca bilgilerin kötü amaçlı kullanılmadığı ve başkaları tarafından paylaşılmadığı sürece, her hangi bir işlem yapmaya gerek olmadığı yönündeki görüşünü de paylaştı.

Bunun, Google'ın son zamanlarda başına gelen benzer olaylardan üçüncüsü olduğunu hatırlatmakta fayda var.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun