Genel 06 MAYIS 2010 / 07:49

Google yayıncılar ile anlaştı

Kitapları tarayarak internette kullanıcılarına sunan Google, nihayet işi resmiyete döküyor.

Kitapları tarayarak internette kullanıcılarına sunan Google, nihayet işi resmiyete döküyor.


Google kitapları ve gazeteleri taratmaya 2004 yılında başlamıştı. Bunları Google Books kısmında kullanıcılara açan Google'a 2005 yılında Amerikan Yayıncılar Birliği ve Amerikan Yazarlar Birliği dava açmıştı. Yayıncı ve yazarlar ile Google sonunda anlaşmaya vardı.

Uzun münazaralar sonunda yapılan anlaşmanın ulaşılan kısmına göre Google, dijital kitapların satılmasını ve bu satışlardan yazarlara pay verilmesini teklif etti. Satışların Haziran ya da Temmuz da başlaması bekleniyor.

Google bu girişimiyle uzun süredir piyasada bulunan Amazon ile rekabet edebileceğini düşünüyor. Fiyatlama üzerinde çalışmalar devam ediyor. Satışlarda Google'ın büyük payı yazar ve yayıncılara vermesi tahmin ediliyor.

Google'ın satacağı dijital kitaplar kendi tarayıcısı olan Chrome'da görülebilecek. Ancak henüz başka hangi cihazlarda ve hangi formatta kitapların okunabileceği bilinmiyor. Özellikle Flash uygulamalarını kullanmayan iPad'lerde nasıl kullanılacağı merak ediliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun