Genel 22 EKİM 2010 / 11:54

Google vergi ödemekten nasıl kaçıyor?

Google’ın vergi kaçırdığı iddiası yalnızca Türkiye ile sınırlı değil.

Google’ın vergi kaçırdığı iddiası yalnızca Türkiye ile sınırlı değil.


Bloomberg raporlarında Google’ın son üç yılda toplam vermesi gerekenden 3,1 milyar dolar daha az vergi verdiği iddia edildi. Bu raporlarda arama devinin yurtdışında sürdürdüğü faaliyetlerinden gelen karının çoğunu Hollanda ve İrlanda yoluyla Bermuda'ya taşıdığı ve kazanç gösteriminde hile karıştırdığı iddia edilidi. Raporda böylece yurt dışı vergi oranını yüzde 2,4’e düşürdüğü belirtildi.

ABD’nin en düşük vergi ödeyen ilk beş şirketi de bu oranda vergi ödüyor. Google'ın denizaşırı ülkelerden edindiği karı Bermuda'ya taşıyarak kazancını düşük göstermesi ve bu şekilde vergilerini azaltması İrlanda ve Hollanda'daki yasaların esnekliğinden kaynaklanıyor.

Eski bir hazine bakanlığı yetkilisi ise bu durumu göz önüne alarak dünyada en yüksek vergilerin ödendiği ülkelerde şirket gelir vergilerinin yüzde 20'den fazla olduğunu belirtiyor. ABD’de şirket gelir vergisi oranları yüzde 35 iken, Google’ın en büyük ikinci pazarı İngiltere'de ise bu oran yüzde 28’lerde.

Haberin detaylarını bu adreste bulabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun