Genel 21 MAYIS 2010 / 12:29

Google televizyona çıktı

Uzun süredir planlanan Google TV projesi hayat bulacak, internet televizyona gelecek.

Uzun süredir planlanan Google TV projesi hayat bulacak, internet televizyona gelecek.


Google, Intel, Logitech ve Sony işbirliğiyle Google TV'nin yaratılması konusunda anlaşmaya imza attı. Üretilecek set üstü kutular Android işletim sistemi, Blu-ray oynatıcı ve interneti aynı anda televizyonlara taşıyacak. Kutular Logitech tarafından, Blu-ray oynatıcılar ise Sony tarafından üretilecek. Intel'in atom işlemcileri de set üstü kutuların içinde yer alacak.

İnternet üzerinden yayınların alınması ile set üstü kutularda büyük bir değişim ve televizyon alışkanlıklarının değişmesi bekleniyor. Bu değişimle birlikte bilişim sektörünün büyük oyuncuları da kendilerine pay kapmak için yarışıyor. Açıkça görülüyor ki Google, televizyon piyasasına girerek daha önce benzer bir kutu geliştireceğini söyleyen Apple'a bu alanda da rakip olacak.

İnternete bağlanabilen uydu alıcıları ya da kablolu televizyon sağlayıcılarıyla yarışacak Google, hiçbir zaman internet ile televizyonun birbirine karışmasını istemiyor. Her iki fonksiyon da bilinen kalitelerinden ödün verilmeden televizyonlara gelecek. İnternette gezinirken tek tuş ile televizyona geçiş yapılabilecek.

Google'dan gelen açıklamaya göre kutu Flash destekli sitelerden video izlemeye olanak tanıyor. Aynı zamanda sadece Flash destekli oyunların da bu kutularla oynanabilmesi bekleniyor.

Şu anda kutuyla gelecek kumandanın nasıl olacağı bilinmiyor ancak her özelliği yönetebilecek sadece tek bir kumanda olacağı bilgisi verildi. Bu kumandanın tasarımını Logitech ve Sony üstlendi.

Ayrıca Google Android işletim sisteminden de tamamen yararlanmayı planlıyor. Android'e sahip cep telefonunda izlenen bir video Wi-Fi üzerinden doğrudan televizyona aktarılabilecek. Yeni set üstü kutu sayesinde web üzerinden müzik hizmeti veren Pandora'nın da uygulaması televizyonlarda yer alacak. Şimdilik bir açıklama olmamasına rağmen daha birçok sitenin uygulamaları doğrudan televizyonlarda olacağı söyleniyor.

Yeni kutu bilgisayar ihtiyacını neredeyse ortadan kaldırıyor. Televizyon üzerinde web üzerinde gezinebilmek, arama yapabilmek ve uygulamaları güncelleştirebilmek mümkün olduğunda özellikle basit fonksiyonlu bilgisayarlara pek gerek kalmayacak gibi görünüyor.

Google TV'nin tanıtım videosunu aşağıdaki pencereden izleyebilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun