Genel 30 EKİM 2008 / 14:10

Google, Microsoft ve Yahoo'dan internette yasaklara karşı işbirliği

Google, Microsoft ve Yahoo insan hakları organizasyonları ve sivil kuruluşların da desteğiyle devletle paylaşılacak bilgilere sınırlama getiren kurallar koymak için birleşti.

Google, Microsoft ve Yahoo insan hakları organizasyonları ve sivil kuruluşların da desteğiyle devletle paylaşılacak bilgilere sınırlama getiren kurallar koymak için birleşti.


Geçen yıllarda her üç şirket de kurallar üzerinden kar elde etme suçlamasıyla hak savunucu gruplar ve ABD Kongresi tarafından eleştri bombardımanına tutulmuştu. Yeni kuralların oluşturulması için ortak çalışmalar iki yıl boyunca sürdü. Teknolojinin öncüsü firmalar, kullanıcılarının kişisel bilgilerini, hükümetin kişisel mahremiyeti aşan taleplerine karşı koruma sözü verdi.


Şirketler, ülkelerin iş kurarken kişisel bilgileri ve ifade özgürlüğünü tehlikeye düşüren takip mekanizmalarını dikkatle tetkik edeceklerine ve riskleri yönetim kurulu üyeleri ile detaylı olarak konuşacaklarına dair sözleştiler. Kurallar, “Küresel Ağ Girişimi”  (Global Network Initiative) adı verilen yeni bir çabanın başlangıç noktası olarak ortaya çıkıyor. Bu yaklaşım, “hükümetin ifade özgürlüğüne getirdiği yasaklamaların etkisini yok etme ve ya azaltma”yı öngörüyor. Yürütme kanununa ek olarak girişim; şirketler ve insan hakları grupları için hükümet dışı bir forum oluşturarak  sansür taleplerine direnecek. Bağımsız denetçilerin şirketlerin işleyişini değerlendirmesini sağlayacak bir sistem oluşturacak.


www.globalnetworkinitiative.org

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun