Genel 02 TEMMUZ 2010 / 13:11

Google iyice "uçtu"

Arama motoru devi uçuş ve seyahat bilgilerini düzenleyen yazılım şirketi ITA'i satın aldı.

Arama motoru devi uçuş ve seyahat bilgilerini düzenleyen yazılım şirketi ITA'i satın aldı.


Google yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Şirket, "neredeyse her alanda faaliyet gösteriyor" cümlesindeki ‘neredeyse'yi ‘tamamına' dönüştürmek üzere çalışmalarına devam ediyor.

ITA uçuş ve seyahat bilgilerini düzenleyen, bunların karşılaştırılmalarını sağlayan yazılım sağlayıcılarından biriydi. Google, ITA'i satın alarak seyahat piyasasına da girmiş oldu.

1996'da MIT bilgisayar mühendisleri tarafından kurulan Amerika tabanlı şirket için Google 700 milyon dolar nakit ödemeyi kabul etti.

Google CEO'su Eric Schmidt, "Bu satın almayla son kullanıcıya yönelik yeni uçuş arama araçları yaratacağız" dedi. Schmidt'in bu açıklamasına rağmen ITA şirketi bugüne kadar hiç son kullanıcıya yönelik bir yazılım geliştirmedi. Google'ın yeni projesi için kendi birikimini de ortaya koyması gerekecektir.

Yeni satın almayla Google sahip olduğu özel uygulamalarla uçuş ve seyahat bilgilerini bütünleştirmeyi düşünüyor. Bu uygulamaların başında "Google Maps" bulunuyor. Maps uygulaması üzerinden uçuş ve seyahat seçeneklerinin gösterilmesi bekleniyor.

Bu arada, Google'ın büyük rakiplerinden bir başka yazılım devi Microsoft'un da "Bing Travel" isminde benzer bir sitesi bulunuyor.