Genel 02 TEMMUZ 2010 / 13:11

Google iyice "uçtu"

Arama motoru devi uçuş ve seyahat bilgilerini düzenleyen yazılım şirketi ITA'i satın aldı.

Arama motoru devi uçuş ve seyahat bilgilerini düzenleyen yazılım şirketi ITA'i satın aldı.


Google yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Şirket, "neredeyse her alanda faaliyet gösteriyor" cümlesindeki ‘neredeyse'yi ‘tamamına' dönüştürmek üzere çalışmalarına devam ediyor.

ITA uçuş ve seyahat bilgilerini düzenleyen, bunların karşılaştırılmalarını sağlayan yazılım sağlayıcılarından biriydi. Google, ITA'i satın alarak seyahat piyasasına da girmiş oldu.

1996'da MIT bilgisayar mühendisleri tarafından kurulan Amerika tabanlı şirket için Google 700 milyon dolar nakit ödemeyi kabul etti.

Google CEO'su Eric Schmidt, "Bu satın almayla son kullanıcıya yönelik yeni uçuş arama araçları yaratacağız" dedi. Schmidt'in bu açıklamasına rağmen ITA şirketi bugüne kadar hiç son kullanıcıya yönelik bir yazılım geliştirmedi. Google'ın yeni projesi için kendi birikimini de ortaya koyması gerekecektir.

Yeni satın almayla Google sahip olduğu özel uygulamalarla uçuş ve seyahat bilgilerini bütünleştirmeyi düşünüyor. Bu uygulamaların başında "Google Maps" bulunuyor. Maps uygulaması üzerinden uçuş ve seyahat seçeneklerinin gösterilmesi bekleniyor.

Bu arada, Google'ın büyük rakiplerinden bir başka yazılım devi Microsoft'un da "Bing Travel" isminde benzer bir sitesi bulunuyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun