Genel 17 MAYIS 2010 / 12:00

Google, 'istemeden' kişisel verileri toplamış

Google, Street View uygulamasının yaklaşık 3 yıldır şifrelenmemiş kablosuz ağlar üzerindeki kişisel bilgileri topladığını itiraf etti.

Google, Street View uygulamasının yaklaşık 3 yıldır şifrelenmemiş kablosuz ağlar üzerindeki kişisel bilgileri topladığını itiraf etti.


Google, Street View kameralarının görüntülediği sokaklardaki şifresiz ağlar üzerindeki bilgileri topladığını itiraf etti. Bu itiraf Avrupa'daki düzenleyicilerin Google'a, Street View uygulaması ile ilgili bir dizi soru sormasından kısa bir süre sonra geldi. Düzenleyiciler, Google'ın bu uygulamasını hayata geçiren kameralı araçlarla ne gibi bilgiler topladığını ve bu bilgilerle ne yaptığını gerçekten merak ediyordu.

Google itirafında, harita ürünlerini geliştirmek adına Wi-Fi ağlarını tanımlayan dünyadaki belli tür verileri topladığını kabul etti. Ancak şirket, bunu kasıtlı bir biçimde yapmadığını ve asıl bilgilerin korumasız ağlar üzerinden kullanıcılar tarafından iletildiğinin altını çizdi.

Şirket ayrıca Google ürünlerindeki bu bilgilerin asla kullanılmadığını altını çizerken, Street View araçlarının geçici bir süre sokaklarda olmayacağını ve Wi-Fi ağındaki verileri toplamayı tamamıyla durduracağını söyledi. Şirket toplamış olduğu verileri, düzenleyicilerin yardımıyla bir an evvel silmek istediğini de belirtti.