Genel 17 MAYIS 2010 / 12:00

Google, 'istemeden' kişisel verileri toplamış

Google, Street View uygulamasının yaklaşık 3 yıldır şifrelenmemiş kablosuz ağlar üzerindeki kişisel bilgileri topladığını itiraf etti.

Google, Street View uygulamasının yaklaşık 3 yıldır şifrelenmemiş kablosuz ağlar üzerindeki kişisel bilgileri topladığını itiraf etti.


Google, Street View kameralarının görüntülediği sokaklardaki şifresiz ağlar üzerindeki bilgileri topladığını itiraf etti. Bu itiraf Avrupa'daki düzenleyicilerin Google'a, Street View uygulaması ile ilgili bir dizi soru sormasından kısa bir süre sonra geldi. Düzenleyiciler, Google'ın bu uygulamasını hayata geçiren kameralı araçlarla ne gibi bilgiler topladığını ve bu bilgilerle ne yaptığını gerçekten merak ediyordu.

Google itirafında, harita ürünlerini geliştirmek adına Wi-Fi ağlarını tanımlayan dünyadaki belli tür verileri topladığını kabul etti. Ancak şirket, bunu kasıtlı bir biçimde yapmadığını ve asıl bilgilerin korumasız ağlar üzerinden kullanıcılar tarafından iletildiğinin altını çizdi.

Şirket ayrıca Google ürünlerindeki bu bilgilerin asla kullanılmadığını altını çizerken, Street View araçlarının geçici bir süre sokaklarda olmayacağını ve Wi-Fi ağındaki verileri toplamayı tamamıyla durduracağını söyledi. Şirket toplamış olduğu verileri, düzenleyicilerin yardımıyla bir an evvel silmek istediğini de belirtti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun