Genel 24 ŞUBAT 2011 / 17:09

Google, Facebook bağlantıları uyumunu geçersiz kıldı

Google, Nexus S'de kullanıcıların kendi Facebook bağlantılarını telefonda bütünleştirmesine imkan veren özelliği kullanım dışı bıraktı.





Google, Facebook ile devam eden kullanıcı verileri ile ilgili savaşta son hamlesini de yaptı. Buna göre arama devi Nexus S için yapılan son Android güncellemesi, telefonun adres bölümünde Facebook bağlantılarıyla entegrasyon becerisini kaldırıyor.



Financial Times’ın haberine göre, güncellemeden önce, kullanıcılar Facebook hesaplarındaki telefon numaralarını Android Facebook uygulamasını kullanan telefonlarına aktarabiliyordu. Ama Facebook da, bu datayı kontrol etmeye devam ediyordu. Bu nedenle kullanıcılar bunu telefondan kaldıramıyordu. Yapılan yazılı bir açıklama ile Google, bunun veri taşınabilirliği konusunda yanlış anlama yarattığını bildirdi.



Bu durumda Nexus S ve bunu izleyecek diğer araçlarda Google, kullanıcıların kendi Facebook bağlantılarını telefonda bütünleştirmesine imkan veren özelliği kullanım dışı bıraktı. Facebook verisi yine Facebook uygulaması üzerinden erişilebilir olacak, ama Google’ın bu hamlesi Facebook ve onun tüm telefon stratejisi için daha büyük bir soruna işaret edebilir.



Google’ın açıklamasında şu yorumlar da yer aldı: “Kullanıcıların kendi verilerini kontrol edebilmesinin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Gerçek veri özgürlüğünden bir dünya yaratma yolunda ‘alınan bir servisinin, aynı zamanda devre dışı bırakılabilme özelliğinin’ de olmasının önemli bir adım olduğuna inanmaya devam ediyoruz. Bu yolda, diğer web siteleri ve uygulama geliştiricileri de, kullanıcılara bağlantılarını devre dışı bırakabilme imkanı sunmaları konusunda cesaretlendiriyoruz.”

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun