Genel 01 ŞUBAT 2016 / 15:29

Google drone'larla internet bağlantısını yaymaya çalışacak

Hızlı internet bağlantısını her yere ulaştırmayı hedefleyen Google, projelerine bir yenisini daha ekliyor.

Google daha önce hayata geçirdiği Project Loon ile balonlarla interneti yaymaya çalışan bir proje yürütüyordu. İnterneti yaymak için yeni bir projeye imza atan Google, bu sefer drone’lar ile interneti yaymaya çalışacak.

Google’ın SkyBender olarak adlandırdığı proje ile Amerika’nın New Mexico eyaletinde yaklaşık 1.300 metrekarelik bir depo kiralayan Google,  güneş enerjisiyle çalışan drone’lar ile 5G bağlantısı dağıtmayı planlıyor.

Projenin detayları sır gibi saklansa da, projede isimleri belli olmayan milimetrik radyo dalgaları iletebilen uçan cihazlarda yer alıyor. Bu cihazlar sayesinde, Google’ın planladığı yeni jenerasyon  5G Wi-Fi sinyallerini yayabilecek ve saniyede gigabitlerce veri aktararak, 4G/LTE internet bağlantısından 40 kat daha fazla hıza ulaşabilecek. Projedeki tek problemin ise, milimetrik dalgaların kısa mesafelerde kullanılabilmesi ve hava koşullarından etkilenmesi olarak belirtiliyor. Ancak Google’ın bu konuda özel teknolojiler üzerinden çalıştığı da vurgulanıyor.

Guardian’da yer alan habere göre, teknoloji devinin interneti geniş kitlelere yaymak adına, binlerce dört pervaneli drone’unun uçmaya hazır olduğu ve şirketin testlere çoktan başladığı belirtiliyor.