Genel 29 OCAK 2016 / 12:26

Google domanini alan kişiye ne kadar ödediğini açıkladı

Google bugün, Ekim ayında Google domainini 1 dakikalığına satın alan Sanmay Vad'den domainini geri almak için ne kadar ödediğini açıkladı

Google 2010 yılında başlattığı Güvenlik Ödülleri Programı’yla, Google ve bütün Google servislerinde güvenlik açıkları ve bug bulan kişileri ödüllendiriyor. Bu yılki en büyük güvenlik açığı ise Ekim ayında Google’ın domaini Sanmay Vad tarafından 12 dolara satın alınmasıyla gerçekleşmişti.  Hatayı hemen fark eden Google, 1 dakika içerisinde domain alma işlemlerinin iptalini gerçekleştirmiş, Sanmay Vad’de bu durumdan hiçbir hak iddia etmemişti.

Aradan geçen 4 ayın ardından bugün Google, Sanmay Vad’den domaini almak için ne kadar ödediğini açıkladı. Google’ın blog sitesinde yayınladığı duyuruyla, Google domainine 1 dakika boyunca sahip olan Sanmay Vad’e 6,006.013 dolar ödeme yapttığı belirtildi.  Sanmay Vad’in ise ödenen miktarı bir hayır kurumuna bağışlayınca, Google bir o kadar daha miktarı hayır kurumuna bağışladı. Şirket, ödenen 600613 miktarının Google’ın rakamlarla yazımını içerdiğini belirtiyor.

2015 yılı Güvenlik Ödülleri Programı sonuçlarını açıklayan şirket, güvenlik açıklarını keşfeden kişilere toplam 2 milyon dolardan fazla bir ödeme yaptığını ve 2010’dan beri bu tutarın 6 milyon doları aştığını belirtiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun