Genel 07 KASIM 2013 / 17:40

Google'dan iki yeni uygulama

En yeni teknolojilerin geliştirilmesinde öncü rol oynayan Googleyaşam boyu eğitim mottosunun hayat bulmasını sağlayan uygulamalarını internet kullanıcılarıyla paylaşıyor.

Play 'Kitaplar' uygulaması artık Türkiye'de


Türk kullanıcılar Google Play’de mevcut olan uygulamalar ve oyunların yanı sıra  artık milyonlarca kitaba da erişebilecek. Google Play Store’den satın alınan kitaplar, iPhone ve iPad’ler Android telefonlar ve tabletlerle  'Kitaplar' uygulamasıyla okunabiliyor. Bilgisayarlardan web tarayıcısı üzerinden okunabiliyor. Kullanıcılar, buluttaki kitaplarına web’den, cep telefonlarından veya tabletlerinden erişebiliyorlar.

Google kullanıma yeni açtığı Helpsout uygulamasıyla internet üzerinden serbest öğrenim paylaşım ağını geliştirdi. Geçtiğimiz günlerde kullanıma giren Google Helpsout özel dersleri internet ortamına taşıdı. Google Helpsout'da sanat ve müzik, bilgisayar ve elektronik, aşçılık, eğitim ve kariyer, moda, formda kalma ve beslenme, sağlık, ev ve bahçe gibi ana kategoriler altında toplanan videolar bulunuyor. Seçtiğiniz kategori içinde ilginizi çeken dersi seçip, konu başlıklarını dersi veren kişinin bilgilerini, dersle ilgili yorumlar ve varsa kısa bir örnek videoyu inceleyebiliyorsunuz.

Serbest açık öğrenim

Eş zamanlı e- hizmet ticareti sağlayan uygulama, internetten içerik sağlamaya canlı bir boyut getiriyor. Yeni uygulamayla hizmeti binden fazla uzmanı, ders almak isteyenlerle buluşturuyor. Tüm katılımcılar kendi uzmanlığı üzerinden doğrudan kazanç sağlayabilecek. Hem uzmanlar kazanacak hem de ders almak isteyenlerin daha pratik ve çok alternatifleri olacak. Derslerin dakika başına ya da ders başına ücretlendirilebiliyor. Para iade iddiası olan dersler de bulunuyor. Derslerin gerçekleştirilieceği tarih ve saat belirtiliyor , uygun olan öğrenci katılımını gerçekleştiriyor ve ödemesini yapıyor. Rouxbe Çevrimiçi Aşçılık Okulu, Sephora, Weight Watchers, Al Navas ücretsiz dersler veriyor. Tadas T, Bilgisayar ve elektronik kategorisinde Programming with Ruby/Rails dersi başına 64 dolarla üst sıralarda yer alıyor. Uygulamanın kendi içindeki arama motorunu kullandığınızda ilgili dersleri, anahatlarıyla listeliyor. Sıralama seçenekleri en düşük fiyata, en yakın ders saatine, aramayla en iyi eşleşme ve en çok tercih edilen, ünlü olan dersler şeklinde sıralanıyor.

Google bilgi erişimi eşitsizliğine karşı çalışıyor

Google'ın eğitim alanındaki çalışmaları devam ediyor. Bilginin erişilebilirliği ve paylaşılmasını gözeten uygulamalarda ücretsiz ya da oldukça düşük fiyatlı eğitim kaynakları da bulunuyor. Uzman kaynaklara ihtiyaç duyan milyonlarca amatör araştırmacı, bilgi kaynaklarına erişemiyor ve bilgi erişim eşitsizliği giderek derinleşiyor. Google dünya üzerinde internet erişiminin kısıtlanmasına karşı hükümetlerin uyguladığı sansür ve bilgi erişimini engelleme politikalarıyla mücade ettiği çalışması Uproxy gibi, yeni uygulamaya koyduğu yardım sağlama uygulamaları, kitaplar uygulamalarının yaygınlaştırılması gibi çalışmalarıyla dünyada yaşanan bu eşitsizliğin derinleşmesine karşı çalışıyor.

 
ETİKETLER : Google
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun