Genel 21 KASIM 2008 / 08:44

Google'dan enerji tasarrufu için 'su bazlı veri merkezi' planı

Her geçen gün yükselen enerji maliyetleri Google'ı yeni yollar aramaya itti.

Her geçen gün yükselen enerji maliyetleri Google'ı yeni yollar aramaya itti.New York Times'ın 2006 yılı tahminlerine göre Google'ın o yıl itibariyle dünya çapında 20 veri merkezine dağılmış 450.000'den fazla sunucusu vardı. Sunucuların ise devasa bir enerji tüketim hacmi vardı. Ayrıca masaüstü bilgisayarlardan daha çok ısı üretiyor ve belli başlı yöntemlerle soğutulması gerekiyordu. Bizler Google'ın minimalist tasarımlı arama sayfasına bakınca arka planda bu kadar büyük bir sistem olduğunu düşünmüyoruz belki. Amma ve lakin Google bu maliyetli gerçekleri göz ardı edemiyor.


Stanford Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma 2000-2005 yılları arasında veri merkezlerinin tükettiği enerjide iki kat artış olduğunu ortaya koydu. Sunucuların dünya çapındaki yıllık güç gideri 7 milyar dolardı. Gitgide artan enerji fiyatları Google'ı yeni ve daha çevreci enerji kaynağı yolları aramaya itti. Google'ın bu konuda ne kadar ilerlediğini biliyor musunuz? Tam 7 deniz mili.


2007 yılı başında Google Su Bazlı Veri Merkezi için patent başvurusunda bulundu. Serbest limanlarda kıyıdan yedi deniz mili uzaklığa kadar yerleştirilebilen veri merkezi, Pelamis dalga enerjisi dönüştürücüsü üniteler aracılığıyla yenilenebilir dalga enerjisi ile çalışacak. Pelamis üniteleri okyanus yüzeyini elektrik üretmek için kullanıyor. Google patenti, bunun gibi 40 üniteyi 40 megavat dalga çiftliğinde birleştirmeyi planlıyor. Google'ın bu çalışması ile istenmilen verim elde edileirse, sadece Google maliyetlerini düşürmekle kalmayacak, benzeri uygulamalar için de bir model oluşturmuş olacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun